• Comenius- Bułgaria

• W dniach 26-30 kwietnia 2011r odbyło się spotkanie partnerów projektu Comeniusa „Rhytm of life”. Nauczyciele z Węgier, Rumunii i Polski byli gośćmi Bułgarów. Spotkaliśmy się w stolicy Bułgarii- Sofii. W skład grupy polskiej weszły nauczycielki chojnowskiej Trójki: Urszula Chmielewska, Justyna Piróg, Halina Salastowicz i Mirosława Spes. Pierwszy dzień naszej wizyty spędziliśmy w Szkole Podstawowej nr 46. Podczas konferencji prezentowaliśmy materiały dotyczące realizacji zadań projektu. Zwiedzaliśmy też goszczącą nas szkołę. Zgodnie z naszym zwyczajem rozdałyśmy widokówki z Chojnowa i upominki przygotowane przez naszych uczniów-zakładki z logo szkoły i broszki a także polskie cukierki.

Współpracująca z nami szkoła bułgarska nie jest zwyczajną podstawówką, bowiem jej profilem są zajęcia taneczne. Każdy uczeń uczęszcza w tygodniu na 4 godziny tańca. Efekty tej ciężkiej pracy mieliśmy okazję obejrzeć na wieczornym koncercie. Program, który tam obejrzeliśmy był efektem całorocznej pracy uczniów i ich instruktorów. Mali artyści przez dwie godziny przykuwali wzrok wszystkich obecnych. Na scenie, w niektórych momentach tańczyło i śpiewało równocześnie około dziewięćdziesięcioro dzieci. Miłym ukłonem w naszą stronę był przepięknie zatańczony polski krakowiak.

Kolejne dni spędziliśmy poznając ciekawostki geograficzne i kulturalne. Najważniejsze zabytki Sofii obejrzeliśmy podczas wspólnych wędrówek po tym mieście. Gospodarze zorganizowali też wycieczkę autokarową podczas której mieliśmy okazję zwiedzić miejsce kultu religijnego – Monastyr Rila. Niezwykłym przeżyciem była wizyta w mieście Plovdiv, gdzie widać wyraźnie wpływy kultury tureckiej i greckiej. Spotkanie w Bułgarii było ostatnim spotkaniem partnerów projektu. Dalsza praca nad końcowym produktem, jakim jest płyta CD dokumentująca dwuletnie działania krajów partnerskich będzie prowadzona dzięki kontaktom mailowym.

Zdjęcia ze spotkania - tutaj.