• Gdzie szukać książek w czasie epidemii?

     • Ponieważ wszystkie polskie dzieci i wielu dorosłych jest zmuszonych do pozostania w domu, przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po najciekawszych miejscach, które zapewniają dostęp do e-booków i książek w innej formie. Gdzie warto zajrzeć? W rodzimym internecie nie brakuje miejsc z darmowymi lekturami – nie tylko klasyków. Poniżej przedstawiamy najciekawsze i najbogatsze z nich:

      1. Polona

      Polona to największa polska – i jedna z największych w Europie – biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

      Obecnie znaleźć tu można ponad 3 miliony obiektów cyfrowych, książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.

      https://polona.pl/

      2. Wolne Lektury

      Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

      Na stronie Wolnych Lektur znajdziemy nie tylko klasykę literatury polskiej i światowej – w ostatnim czasie pojawiło się tam dużo utworów literatury najnowszej (od Marcina Sendeckiego, przez Dominika Bielickiego, po Łukasza Orbitowskiego).

      https://wolnelektury.pl/

      3. Wikiźródła

      Wikiźródła to wielka baza tekstów dostępnych w domenie publicznej. Znajdziemy tu jednak sporo mniej znanych utworów – nie tylko powieści, ale także poezję, publicystykę czy ważne dokumenty sprzed lat.

      Cechą charakterystyczną Wikiźródeł jest wierność oryginalnemu wydaniu.

      Od kilku lat książki z Wikiźródeł można już pobierać jako EPUB i MOBI.

      https://pl.wikisource.org/wiki/Wiki%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

      4. Bookini

      Bookini odwiedzaliśmy w poszukiwaniu klasyki, zanim Wolne Lektury wprowadziły formaty czytnikowe. Serwis zawiera około 2700 książek skonwertowanych na podstawie zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej, wciąż sporo z nich dostępnych jest tylko tutaj.

      http://bookini.pl/

      5. Chmura Czytania

      Chmura Czytania to portal prowadzony przez fundację Festina Lente. Znajdziemy tu głównie klasykę literatury, choć w innych opracowaniach niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni. Książki dostępne są w formacie PDF.

      http://www.chmuraczytania.pl/

      6. Fantastyka Polska

      FantastykaPolska.pl to kilkaset opowiadań, noweli i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru autorstwa polskich prozaików współczesnych. Większość była publikowana na łamach czasopism.

      Bochiński, Dębski, Drzewiński, Hałas, Inglot, Jabłoński, Juraszek, Kain, Łukowska, Mortka, Orbitowski, Pawlak, Popik, Sawicki, Szmidt, Żak, Żytowiecki – to tylko niektórzy z autorów, których znajdziemy w tym serwisie.

      Do pobierania wymagane jest założenie konta, ale nie wiąże się to z żadnymi zobowiązaniami.

      http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/

      7. Biblioteki cyfrowe w Polsce

      Bibliotek cyfrowych w Polsce – poza wspomnianą Poloną i Wolnymi Lekturami – jest bardzo wiele. Ich wyczerpujące zestawienie przygotowało Lustro Biblioteki. Można je znaleźć pod tym adresem:

      http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/

      ***

      Zapraszamy także serdecznie do lektury (i oglądania) 60 rozmów z pisarzami i tłumaczami na naszej stronie. Znajdziecie je pod adresem:

      https://instytutksiazki.pl/pl/literatura,8,nocny-stolik,67.html

      https://instytutksiazki.pl/pl/literatura,8,slowo-od-tlumacza,68.html

       

      Tekst zaczerpnięty ze strony: https://instytutksiazki.pl

     • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie.

     • W związku z przedłużeniem czasu zawieszenia zajęć dydaktycznych w szkołach organizujemy kształcenie na odległość. Bardzo proszę o wyrozumiałość i zrozumienie sytuacji. W sprawach związanych z nauczaniem do dyspozycji są nauczyciele i wychowawcy. Najlepszą formą kontaktu z nimi pozostaje moduł korespondencji w e-dzienniku lub kontakt przez WhatsApp, Messenger czy Skype. Uruchomiliśmy również dyżur telefoniczny pedagoga szkolnego i psychologa. Pedagog szkolny będzie do Państwa dyspozycji codziennie w godz. 9-11, psycholog – w każdą środę w godz. 10-12. Telefon kontaktowy 768188543 w. 24. Zapraszamy do kontaktu, służymy pomocą.

     • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie.

     • Informację o przedłużeniu czasu zwieszenia działalności szkół do świąt już znacie. W przyszłym tygodniu, po ogłoszeniu rozporządzenia MEN dotyczącego zdalnego nauczania ustalimy podstawowe zasady takiej formy pracy (i oceniania).

     • Uwaga ósmoklasiści.

     • Zapraszam Was do oglądania udostępnionych materiałów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty. Filmy opracowane zostały przez województwo kujawsko-pomorskie, ale są świetnym materiałem ugruntowującymi Wam wiedzę, którą już zdobyliście (język polski, matematyka, język angielski). 

      Link do filmów: 

      https://www.youtube.com/channel/UCXkeiZ2i3F_LeVnvjj4a07Q

      Niektóre filmy są w formie playlisty, niektóre jako transmisje na żywo z jutrzejszymi datami.

      Część filmów dotyczy ósmoklasistów, część maturzystów.

      Proszę o przekazanie tej informacji wszystkim kolegom i koleżankom z Waszych klas.

     • Zdalne nauczanie.

     • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie.

      W związku z tzw. zdalnym nauczaniem bardzo proszę Rodziców o przekazywanie treści e-maili wysyłanych Wam przez nauczycieli w e-dzienniku czy na Wasze skrzynki e-mail swoim dzieciom. Nie mamy pełnych danych związanych z adresami e-mail uczniów, w związku z tym informacje przekazywane są w e-dzienniku rodzicom. Jeżeli rodzice przekażą nauczycielom adresy skrzynek e-mail swoich dzieci, informacje te będą przekazywane bezpośrednio uczniom.

      Jednocześnie informuję, że w związku z tym, że szkoła jakiś czas temu korzystała z dostępu do strony didakta.pl  firma SILICOM będąca właścicielem tej strony udostępniła 30 dniowy, darmowy dostęp do ich zasobów. Wystarczy zarejestrować się na stronie. Dostępne materiały są dla różnych poziomów i różnych przedmiotów.

      http://www.didakta.pl/

     • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie.

     • W związku z zawieszeniem zajęć edukacyjnych chcemy uaktywnić uczniów do samodzielnej nauki w domu. Nauczyciele zostali zobligowani do przesyłania Wam informacji w e-dzienniku. Zachęcam wszystkich do codziennego zaglądania do naszego e-dziennika- i sekcji „wiadomości”.

      Oprócz zadań zlecanych przez nauczycieli zachęcam do zaglądania do darmowych zasobów Internetu:

      Darmowe materiały z matematyki, informatyki i innych dziedzin, w tym ćwiczenia do wykonania online znajdziecie na polskiej wersji słynnej Khan Academy

      Może to dobry czas, żeby wreszcie zajrzeć do e-podręczników, przygotowywanych od lat ze środków unijnych, gdzie jest mnóstwo dobrych tekstów, ilustracji  i trochę prostych ćwiczeń – prawie wszystko na wolnych licencjach https://epodreczniki.pl/

      Listę otwartych zasobów i narzędzi edukacyjnych zaktualizował właśnie niezwodny Kamil Śliwowski, współpracownik Fundacji Szkoła z Klasą i wieloletni aktywista Koalicji Otwartej Edukacji https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/?fbclid=IwAR2WBycqSYQW_ruGSEvFPeGfw-eREIJF4FgKIMdXRxMezIalqebyPdK27QI

      Zapraszam do biblioteki Fundacji Szkoła z Klasą – wpisz słowo kluczowe w wyszukiwarkę materiałów, zaznacz pożądane obszary, formy materiałów w wyszukiwarce zaawansowanej i wybierz kategorię z menu po lewej stronie  https://www.szkolazklasa.org.pl/biblioteka-materialow-fundacji-szkola-klasa-otwarta/

      Materiały edukacyjne dla uczniów (i oczywiście nauczycieli) znajdziecie także na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej – wystarczy w wyszukiwarce na głównej stronie wpisać słowo kluczowe (np. przedmiot albo zagadnienie) i przycisnąć lupę https://ceo.org.pl/

      Jeden z najlepszych portali edukacyjnych z milionami znakomicie przygotowanych krótkich filmików, scenariuszami zajęć i zadaniami dla uczniów, w znacznej części przetłumaczonymi na język polski to https://ed.ted.com/

      Polecamy portal z materiałami z różnych przedmiotów (nie wszystkich, ale warto sprawdzić) https://www.edukator.pl/

      Wszystkie wolne, czyli udostępnione na otwartych licencjach książki z domeny publicznej znajdziecie na https://wolnelektury.pl/

      Listę mądrych edukacyjnych filmów o życiu przygotował Przemek Staroń – tutaj link do jego postu na Fb https://www.facebook.com/przemek.staron.5/posts/10157774161591590

      Zapraszam również do poznania zasobów Squli: https://naukaizabawa.squla.pl/ . Wystarczy się zalogować, by korzystać za darmo z próbnego okresu dostępu.

      Kolejnym miejscem, gdzie możecie znaleźć darmowe zasoby to dzownek.pl https://www.dzwonek.pl/ Wystarczy się zalogować i korzystać z darmowej części portalu.

      TVP ma uruchomić w najbliższym czasie więcej programów i filmów edukacyjnych na kanale TVP ABC.

       

      Źródło m. in.: https://www.szkolazklasa.org.pl/z-jakich-zasobow-edukacyjnych-korzystac-odcinek-3/

     • INFORMACJE.

     • Rodzicu,

      • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
      • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
      • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
      • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
      • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
      • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

      W szczególnie uzasadnionych sytuacjach rodzic ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego może wystąpić do dyrektora szkoły, do której uczęszcza jego dziecko o zapewnienie opieki.

      Uczniu,

      • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
      • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
      • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
      • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

      Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

      Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

      Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

      • dziennik elektroniczny;
      • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
      • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

      Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

      Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

      • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
      • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

      Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

      Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

      Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

     • BARDZO WAŻNE!

     • BARDZO WAŻNE!Od dnia jutrzejszego (czwartek) szkoła odwołuje zajęcia edukacyjne. W dniu jutrzejszym i piątek dyżur będzie pełnić świetlica szkolna, ale tylko dla dzieci, których rodzice nie mogą zapewnić opieki. Od poniedziałku szkoła jest zamknięta dla uczniów do 25 marca 2020 r..

      Z konferencji ministra edukacji i ministra zdrowia:

      10:54

      - Ta decyzja o 14 dniach zawieszenia nie wpływa na terminarz obecnego roku szkolnego, przeprowadzania egzaminów - zaznacza minister.

      10:53

      - Od poniedziałku wszystkie szkoły, ale także placówki przedszkolne przestają przyjmować dzieci i sprawować nad nimi opiekę - dodaje.

      10:52

      - Od dnia jutrzejszego zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku dzieci najmłodszych w przedszkolach i szkołach podstawowych trudno znaleźć opiekę z dnia na dzień. Dlatego w szczególnych przypadkach rodzice mogą je wysłać jutro i pojutrze do szkół, ale nauczyciele nie będą prowadzić standardowych lekcji - informuje minister edukacji.

      10:50

      - Uznaliśmy, że to jest ten moment, gdy taka decyzja musi zapaść - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski.

      10:50

      - Bądźmy odpowiedzialni i postarajmy się z rozsądkiem spędzić ten czas w domu. W sytuacjach, w których nie wiemy co zrobić, skontaktujmy się z infolinią NFZ - dodaje.

      10:50

      - Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły, na uczelnie. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluje o odpowiedzialność - mówi Łukasz Szumowski.

     • UWAGA RODZICE!

     • W związku z sytuacją epidemiologiczną wprowadzam zakaz wstępu rodziców i osób postronnych na teren szkoły. Dla rodziców, opiekunów, osób odbierających dzieci dostępny jest jedynie parter przed schodami (przy automatach) oraz szatnia. Bardzo proszę o przestrzeganie tego zakazu.


      Mariusz Szklarz

      dyrektor szkoły

     • Akcja Koala.

     • Parę tygodniu temu została ogłoszona akcja Koala. Oto raport końcowy.

      Akcja była pomysłem Klary Kołodziej i Franciszka Olszewskiego i była przez nich koordynowana. Pieniądze zebrane od wszystkich darczyńców zostały przekazane przelewem poprzez prywatne konto na rzecz australijskiej organizacji WIRES Australian Wildlife Rescue Organisation zajmującej zbiórką funduszy i wspomaganiem zwierząt w Australii (https://www.wires.org.au).

      Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli tą akcję. Dzięki Wam przekazano 380 dolarów australijskich, które pomogą fundacji w jej statutowej działalności.

      Oto treść informacji do fundacji przekazanej razem z dotacją.

      Hallo from Poland, happy World Wildlife Day. Please find attached the PayPal donation confirmation. Money transfer on the behalf of the pupils & students of the Elementary School # 3 from Chojnów/ Poland. The fundraising AKCJA KOALA originators & coordinators: Klara Kołodziej & Franciszek Olszewski, Class 5A., supported by: Mrs. Bernarda Borkowska the Class 5 A form teacher & Mr. Mariusz Szklarz, the Elementary School # 3 Headmaster.

      Otrzymaliśmy również potwierdzenie od fundacji: Thank you so much and please thank all the students at your elementary school. We are working hard with all the rescued animals and we are working on longer term plans to help restore habitat and to help the many species who have endangered populations.

      Podziękowania dla p. Miłosza Kołodzieja za opiekę organizacyjną nad tą zbiórką.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Walentynki.

     • W ostatnich dniach funkcjonowała w szkole poczta walentynkowa. Pod opieką poczmistrzyni – p. Magdaleny Książek pracownice poczty miały pełne ręce roboty zbierając i przekazując mniejsze i większe liściki w kształcie serca.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

     • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
      DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

      (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

      Warszawa, 24.02.2020 r.

      W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

      Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

      1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

      • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
      • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

      2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

      a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

      b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

      • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
      • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

      3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
      to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

      Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

      Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
      z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

      Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

      Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.