• Spotkanie z pracownikami banku.

     • Dnia 25 października br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ciekawej lekcji z bankowości. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników PKO Banku Polskiego w Chojnowie- Panią dyrektor Joannę Korczak - Gedik i panią Agatę Ziegert.

      Zaproszeni goście zapoznali dzieci z takimi pojęciami jak: bank, lokata, banknot itp. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat oszczędzania, korzystania z usług banku i korzyści płynących z systematycznego oszczędzania.

      Serdecznie dziękujemy za interesujące zajęcia i prezenty.

      Opiekun SKO - Anna Iwanicka

     • Mistrzowie taekwondo.

     • Kolejni mistrzowie na ściance mistrzów. W rozegranych w Chróścinie w województwie opolskim Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Taekwondo Olimpijskim Szymon Maj zajął 1 miejsce a Tobiasz Gang miejsce 3 w swoich kategoriach wagowych.

      Gratulacje dla mistrzów i życzenia kolejnych sukcesów.

     • Nagrody w konkursach.

     • W Starostwie Powiatowym w Legnicy wręczono nagrody i wyróżnienia za konkursy „Przyroda Powiatu Legnickiego w obiektywie” oraz konkurs „Mój Eko Powiat za 25 lat” . Były one ogłoszone w ramach projektu pod nazwą " Kampania edukacyjna „Działaj ekologicznie w Powiecie Legnickim” Program Edukacji Ekologicznej Powiatu Legnickiego przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

      „Mój Eko Powiat za 25 lat” to konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży mieszkających na terenie powiatu legnickiego. Zadaniem uczestników było przedstawienie obrazu swojej miejscowości w przyszłości, z uwzględnieniem elementów ekologicznych, które mogą się pojawić do tego czasu.

      Na konkurs wpłynęło ponad 30 prac plastycznych.

      W kategorii „Szkoły Podstawowe – uczniowie klas I – III”  1 miejsce zajął  Bruno Pluskota z klasy 1a naszej szkoły.

      Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych.

      Być może, zgodnie z propozycją starosty legnickiego Adama Babuśki, nagrodzone prace znajdą się w projektowanym kalendarzu Powiatu Legnickiego na rok 2024.

      Oprócz tej uroczystości wręczono również upominki dla wyróżniających się uczniów z innych konkursów organizowanych na terenie powiatu. Wśród wyróżnionych znalazła się trójka uczniów z naszej szkoły: Michał Kowalczyk, Mateusz Chylak i Aleksander Czarny. Obecny był tylko Michał. Pozostali uczniowie odbiorą upominki 17 listopada, podczas wizyty starosty w naszej szkole.

      Gratulacje.

      Zdjęcia: e-legnickie i Mariusz Kowalczyk.

     • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

     •                                                                                                                                       Wrocław 2023-10-09

       

                   Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

       

      W związku z zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi prac domowych zadawanych uczniom i ich oceniania oraz zasad poprawiania przez uczniów niesatysfakcjonujących ocen informuję, że:

      1. Kwestie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy
       w szkołach publicznych regulują:

      - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)

      - Ustawa z dnia 7 września 1991 r.  o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)

      - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 z późn. zm.)

          2.  Formy pracy uczniów i zasady ich oceniania określa statut szkoły. Jest on  uchwalany przez Radę Szkoły (społeczny organ szkoły złożony w równych częściach przez nauczycieli, uczniów i rodziców), a w przypadku jej braku przez Radę Pedagogiczną.

          3. Zadawanie i ocenianie prac domowych przez nauczycieli jest legalne. Zgodne z przepisami prawa oświatowego szkoły w swoich statutach szczegółowo regulują kwestie zadawania i oceniania prac domowych. Określają także sposób i termin poprawiania ocen niesatysfakcjonujących uczniów (w tym zwłaszcza ocen niedostatecznych), liczbę podejść do poprawy i wagę nowej oceny.

        4. W opinii Rzecznika Praw Dziecka wyrażonej w dniu 8 stycznia 2020 r. praca domowa pełni ważne funkcje dydaktyczne, utrwala wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole, rozwija inicjatywę ucznia, kształci samodzielność myślenia i działania. To trafna opinia, wszak - jak mawiali starożytni Rzymianie - repetitio est  mater studiorum - powtarzanie jest matką wiedzy. Rzecz jasna zadawanie prac domowych powinno być celowe, przemyślane i dostosowane
      do indywidualnych potrzeb ucznia. Prace domowe nie mogą nadmiernie obciążać ucznia, który po zajęciach dydaktycznych w szkole powinien mieć czas na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkania
      z rówieśnikami, a także rozwijanie własnych zainteresowań.

      4. To nauczyciel w sposób najbardziej wiarygodny i kompetentny może ocenić indywidualne potrzeby swojego ucznia. W przypadku odczucia, że uczeń jest przeciążony pracami domowymi można zgłosić problem nauczycielowi danego przedmiotu, w dalszej kolejności wychowawcy i dyrektorowi szkoły, który sprawuje w szkole nadzór pedagogiczny. Nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać we wspólnocie szkolnej w spokojnej, merytorycznej rozmowie.

      5. Roztropnie zadawane prace domowe dobrze służą rozwojowi ucznia. Uczą też obowiązkowości i odpowiedzialności. To ważne, bo misją szkoły jest nie tylko uczyć, ale i wychowywać młode pokolenie. Traktując uczniów z szacunkiem
      i serdecznie warto nakładać obowiązki i wysoko trzymać porzeczkę wymagań. Takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

       

                                                                                 Z poważaniem pozostaję

                                                                                      Roman Kowalczyk

                                                                              Dolnośląski Kurator Oświaty

       

     • Biegi przełajowe.

     • W rozegranych dzisiaj Mistrzostwach Powiatu Legnickiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych uczniów klas 4-8 uczniowie naszej szkoły zajęli 6 razy pierwsze miejsca i 4 razy drugie.

      Klasy 4: dz. 1 chł. 1

      Klasy 5: dz. 2 chł. 1

      Klasy 6: dz. 2 chł 1

      Klasy 7: dz. 1 chł. 2

      Klasy 8: dz. 1 chł. 2

      Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Festyn Trójki.

     • Korzystając z pięknej pogody i tym samym ciepłego września Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 przy wsparciu nauczycieli i pracowników szkoły zorganizowała festyn szkolny. Przygotowano wiele atrakcji zarówno kulturalnych, sportowych i kulinarnych. Zaszczyciła nas liczna grupa gości. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na scenie występowały uczniowie całymi klasami jak i soliści. Były piosenki, tańce, przedstawienia. Na scenie wystąpiły Słodziaki i Elite prowadzone przez p. Gabrielę Zenka. Na boisku swoje techniczne możliwości zaprezentowała grupa p. Rafała Kaszubowskiego, zawodnicy taekwondo i piłkarze Chojnowianki. Oprócz naszych uczniów wystąpiła również tancerka tańca hinduskiego, która zebrała zasłużone oklaski za swój występ. Zaprezentowano sztukę jogi.

      Można było kupić ciepłe pierogi prosto z wody, gofry, kiełbaskę z grilla, smaczne ciasto, napić się kawy, herbaty, soków. Loteria fantowa cieszyła się również dużym zainteresowaniem, podobnie jak kącik taniej książki, punkt malowania twarzy, kącik malucha czy stoisko z maskotkami.

      Obok szkoły strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Jaroszówki zaprezentowali swój wóz bojowy i jego możliwości oraz zaprezentował się oryginalny samochód ze Złombolu.

      Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie festynu rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły.

      Dziękujemy również wszystkim darczyńcom i sponsorom. Oto oni:  Urząd Gminy w Chojnowie, Sklep Wielobranżowy „Kwiaty” Irena Kowalska, sklep MEGA, Bar „Popularny” S.C. Czapscy, Gabinet Kosmetyczny „Cocodecu” – Agnieszka Szczęsna, Innocence SPA – Paulina Machaj, Gabinet kosmetyczny - Lili Brow Bar, Zakład Fryzjerski – Artur Pietruń, Studio Fryzjerskie – Joanna Kijowska, Pizzeria Piccolo Mondo – Stanisława Głogowska, Pizzeria Alvaro – Agnieszka Smoleń, Wytwórnia Lodów Rzemieślniczych – Stanisław Kryszczuk, Salon Fryzjerski „Merlin” Ewelina Bilewicz, Studio Fotograficzne „Fotobijak” – Tadeusz Bijak, Zakład Fryzjerski Męski – Adam Budakiewicz, Instytut Piękna – Angelika Kułacz, Restauracja Zielone Zacisze – Ewelina Hapłyk, Ministerstwo Paznokci – Laura Sypniewska, Sklep Smyk , Sklep Stanley Moda Męska – Zdzisław Bijak, Adam Saja, Szer-Druk – Ewa Rąbkowska, Sklep Warzywny - Izabela i Ireneusz Krzyśków Sklep Iskierka, Zagłębie Lubin, Salon T-Moblile – Marta Roztoczyńska, Sklep u Jana, Canal+ Andrzej Wróbel, Agnieszka Śliwiany, Muzeum Regionalne w Chojnowie, Olsen Bud – Tomasz Gang, Bank Credit Agicole, Hurtownia Mięs i Wędlin Bartek-Bis Bartek Wróblewski, Magdalena Ratman, Jan Wengrzyn, firma Kryszczuk S.K., Krzysztof Roznowski, reklamy Halokowski,  Monika Kuczerka, Andrzej Kupczyk, Julian Romaniak, Jakub Czapski.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Mistrzostwa szkoły w biegach przełajowych.

     • W piątek odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych dla uczniów klas 4-8. Organizatorem byli nauczyciele wf z naszej szkoły.

      Gratulacje dla wszystkich uczestników oraz podziękowania dla organizatorów.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Klasa 2a w Santander Bank.

     • Uczniowie kl. 2a zostali zaproszeni do Santander Banku w Chojnowie, gdzie poznali zasady funkcjonowania tej instytucji. Dzieci otrzymały nagrody za udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez bank. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor i Pracownikom banku za serdeczne przyjęcie oraz prezenty i słodycze.

      Uczniowie z wychowawcą

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Wycieczka klasy 2a do Straży Pożarnej.

     • W piękny, słoneczny dzień, uczniowie kl. 2a pod opieką wychowawczyń udali się do Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP w Chojnowie. Dzięki życzliwości Panów Strażaków dzieci zapoznały się z ich pracą oraz sprzętem gaśniczym. Jedną z wielu atrakcji przygotowanych przez strażaków była możliwość sprawdzenia przez uczniów swoich umiejętności w posługiwaniu się wężem strażackim. Składamy serdeczne podziękowania Panu Komendantowi i Panom Strażakom za interesujące zajęcia.

      wychowawczynie

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie - informacje

     • Na prośbę Ministerstwa Edukacji i Nauki przesyłamy informację dotyczącą Narodowego Konkursu Wiedzy o Sporcie.

      Już po raz kolejny Fundacja Druga Droga Mistrza organizuje III Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży pod honorowym patronatem Ministertwa Edukacji i Nauki.

      III Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie to test o największych sukcesach w historii polskiego sportu, ale także o różnych aspektach związanych z polskim sportem.

      Test zawiera łącznie 800 pytań, przygotowanych we współpracy z Katedrą Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 

      Harmonogram:

      Etap I - od 15 września do 31 października 2023r.

      Wejdź na stronę www.drugadrogamistrza.pl  w link: https://drugadrogamistrza.pl/i-narodowy-test-wiedzy-o-sporcie

      Wypełnij formularz i rozpocznij test. Przed Tobą 30 pytań (młodzież w wieku 7-12) oraz 50 pytań (młodzież w wieku 13-17 lat).

      30 finalistów wyłonionych w każdej grupie wiekowej spotka się w II etapie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.

      Ranking będzie można śledzić na stronie Fundacji Druga Droga Mistrza.

      Etap II - 17 listopada 2023 r

      Każdy z finalistów będzie musiał odpowiedzieć na 30 (grupa młodsza) i 50 (grupa starsza) pytań.

      Na zwycięzców czekają nie tylko atrakcyjne nagrody, ale także spotkanie z wybitnymi sportowcami, więc nie zabraknie czasu na rozmowy i sportowe opowieści.

       

      Partnerami testu są: Polski Komitet Olimpijski i Muzeum Sportu.

      Kuratorium Oświaty we Wrocławiu
      Plac Powstańców Warszawy 1
      50-153 Wrocław

     • Dystrybutor wody Skywater

     • Dzięki uprzejmości firmy Skywater został zainstalowany w szkole dystrybutor filtrowanej wody dla uczniów.

      Znajduje się on na I piętrze dużego budynku.

      Zachęcamy do korzystania z niego. Prosimy o pobieranie wody do bidonów. Nie będą dostępne przy tym dystrybutorze jednorazowe kubeczki. Dystrybutor nie podaje też gorącej wody, tylko zimną.

     • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

     • Wrocław 2023-09-11

                        Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

      Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2023/2024. Wchodzimy weń z optymizmem i nadzieją, acz zapewne będzie jak zwykle trudny i jak zawsze pracowity. Wyzwań, zadań i obowiązków z pewnością nie zabraknie. To dobrze, bowiem przeszkody są po to, aby je pokonywać, a trudności, żeby hartowały. Jak mawiali starożytni Rzymianie - per aspera ad astra! Powiada się - i słusznie - że w szkole (czy szerzej w oświacie) stałe są tylko zmiany, nowy rok szkolny też je przynosi. Spieszę przeto z informacją o najważniejszych nowościach w edukacji:

      • W szkołach ponadpodstawowych przedmiot podstawy przedsiębiorczości zostanie zastąpiony przez przedmiot biznes i zarządzanie, z którego będzie można zdawać egzamin maturalny w 2027 r.
      • W klasach 7 i 8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych możliwe będzie nauczanie łaciny jako drugiego języka obcego i z czasem zdawanie z niej egzaminu maturalnego.
      • Uczniowie klas czwartych szkół podstawowych otrzymają laptopy (w skali Polski jest ich 394 tys., na Dolnym Śląsku 28,5 tys.). Każdego kolejnego roku Ministerstwo Cyfryzacji finansować będzie zakup laptopów dla uczniów klas czwartych.
      • Nauczyciele zatrudnieni w szkołach otrzymają bony 2,5 tys. zł. na zakup laptopów.
      • Legitymacje uczniowskie co do zasady będą miały postać aplikacji, na wniosek rodzica lub pełnoletniego ucznia mogą mieć tradycyjny kształt.
      • Powstaną Branżowe Centra Umiejętności wspierające kształcenie zawodowe. Na Dolnym Śląsku zostanie utworzonych 7 takich jednostek, w całym kraju ma być ich 120.
      • Drugi rok z rzędu w szkołach ponadpodstawowych wdrażany jest przedmiot Historia i Teraźniejszość. Zgodnie z przepisami prawa o wyborze podręcznika decyduje wyłącznie nauczyciel przedmiotu.
      • W szkołach przeprowadzony zostanie ogólnopolski sprawdzian sprawności fizycznej uczniów (odtąd będzie powtarzany co roku). Jego celem jest diagnoza kondycji fizycznej młodych Polaków oraz wyselekcjonowanie przyszłych mistrzów i reprezentantów kraju.
      • Wzrośnie zatrudnienie nauczycieli specjalistów: psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów. W skali kraju etatów wsparcia było 22 tys. w r. sz. 2021/2022, 42 tys. w r. szk. 2022/2023; teraz będzie 51 tys. Odpowiednio powiększona została subwencja oświatowa. Zwiększenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej to odpowiedź na potrzeby społeczne i zagrożenia cywilizacyjne. Szkoła, która stanowi ważną część polskiego państwa, skuteczniej będzie spieszyć z pomocą potrzebującym.
      • Do szkół ponadpodstawowych drugi rok z rzędu trafił znacząco liczniejszy rocznik, na Dolnym Śląsku to 38 tys. uczniów. Aby zapewnić kadrę pedagogiczną wprowadzono przepis umożliwiający pracę nauczycieli w wymiarze ponad 1,5 etatu. Ponadto po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty organ prowadzący może zdecydować o prowadzeniu części zajęć dydaktycznych  danej szkoły w innej lokalizacji. Kolejny rocznik (obecna klasa 8) liczy 17 tys. uczniów, a następne mają po ok. 28,5 tys. osób.
      • Kontynuowane będą ministerialne programy: Laboratoria Przyszłości (do szkół podstawowych w całym kraju trafił sprzęt za 1,2 mld zł; tym roku program obejmie szkoły ponadpodstawowe), Aktywna Tablica, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Posiłek w szkole i w domu, Poznaj Polskę (w r. szk. 2023/24
       w programie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie; od wiosny 2024 r. każda klasa za pieniądze z programu będzie mogła wyjechać na dwudniową wycieczkę dydaktyczną w ciekawe i ważne dla każdego Polaka miejsca naszego kraju). W szybkim tempie modernizują one oświatę, pozwalają pełniej rozkwitnąć talentom, wspierają potrzebujących. Służą lepszemu wychowaniu i wykształceniu młodego pokolenia. Ze wszech  miar warto skorzystać z dużych środków, które są przeznaczane na te programy.
      • Polska gospodarka się rozwija, a bezrobocie jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Z danych Dolnośląskiego Urzędu Pracy wynika, że w naszym województwie wszystkie zawody są deficytowe, wszędzie brakuje pracowników. Trudno się więc dziwić, że brakuje ich także w oświacie. Z informacji przekazywanych przez dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych do kuratorium wynika, że wakatów w pełnym i niepełnym wymiarze jest obecnie 879 co stanowi 1,8 % nauczycieli na Dolnym Śląsku. Rozwiązaniem jest przydzielanie godzin ponadwymiarowych, zatrudnianie emerytów i osób na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, a także - za zgodą kuratora oświaty - o niepełnych (zbliżonych) kwalifikacjach. 
      • Według danym Ministerstwa Edukacji i Nauki średnie wynagrodzenie nauczycieli (uwzględniające poza pensją zasadniczą inne składniki wynagrodzenia np. wysługę, godziny ponadwymiarowe, zastępstwa doraźne, nagrody, dodatki) w 2023 r. wynosi miesięcznie: 4777, 86 zł brutto dla nauczyciela poczatkującego, 5733,43 zł brutto dla nauczyciela mianowanego, 7326,06 zł brutto dla nauczyciela dyplomowanego. Nauczyciele dyplomowani stanowią ponad 60 % nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela.
      • Nauczyciele od 1.01.2024 r. otrzymają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w wysokości od 12,3 do 20%  (w zależności od szczebla awansu zawodowego; prognozowana inflacja ma wynieść wtedy 6-6,5%; prace nad budżetem trwają)
      • Po rozmowach z NSZZ „Solidarność” minister edukacji i nauki prof. P. Czarnek i wiceminister D. Piątkowski zapowiedzieli na jesieni br. podwyższenie minimalnej wartości dodatku za wychowawstwo w szkole z 300 zł do 600 zł, przyznanie nauczycielom 2-3 dni urlopu na żądanie oraz wprowadzenie nagrody jubileuszowej dla nauczycieli po 45 latach pracy. Zgodnie z przepisami prawa wysokość dodatku
       za opiekę nad grupą dzieci w przedszkolu ustala suwerennie organ prowadzący.
      • Co roku znacząco i ponad inflację rośnie subwencja oświatowa - w 2022 r. wyniosła 53,3 mld zł, w 2023 r. 64,5 mld zł, w 2024 r. będzie to 76,6 mld zł.
      • W ostatnich latach zmniejszyła się szkolna biurokracja: zlikwidowano obowiązek przeprowadzania ewaluacji wewnętrznej, jeden z czterech szczebli awansu zawodowego, ocenę  dorobku zawodowego (za okres stażu; ocena pracy pozostała). Kuratorium jako organ nadzoru pedagogicznego wymaga jedynie dokumentacji wynikającej z ustaw i rozporządzeń. Szkoły, przedszkola i placówki same decydują
       o wewnętrznej sprawozdawczości i dokumentacji. Zdarza się np., że wprowadzają obowiązek przedstawiania przez nauczycieli rozkładów materiału i planów wynikowych, do czego żadne przepisy prawa nie zobowiązują.
      • Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. P. Czarnek powołał zespoły ekspertów, które pracują nad odchudzeniem podstaw programowych poszczególnych przedmiotów. Zmiany mogłyby zostać wprowadzone z początkiem r. szk. 2024/2025.

      Szkoła jest wyjątkowym miejscem spotkania, kształcenia, wychowania, wzrastania. Jest wspólnotą, dobrem wspólnym, które od każdego jej uczestnika zależy. Dziękując za wszystkie dotychczasowe działania na rzecz edukacji bardzo proszę o rzetelną pracę i zaangażowanie, empatię i solidarność. Proszę o zgodę, która - jeśli powszechna i szczera - naprawdę buduje. W bezprecedensowo trudnych czasach, po 3 latach pandemii koronawirusa i w drugim roku barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, w dobie napięć i podziałów społecznych, jest ona wyjątkowo potrzebna. Problemy i konflikty warto rozwiązywać  w społecznościach szkolnych, w spokoju i dialogu. Nie ma wszak sprawy, której nie dałoby się załatwić w merytorycznej dyskusji i poważnej rozmowie.

      Gorąco polecam Państwu poruszający film „Raport Pileckiego”, który wszedł na ekrany 1 września br.. Opowiada on o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, postaci niezwykłej, prawdziwego herosa. Rtm. W. Pilecki walczył z Sowietami w 1920 r., brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939 r. oraz w Powstaniu Warszawskim w 1944 r., prawie 3 lata spędził w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz organizując tam siatkę konspiracyjną, sporządził wstrząsający raport opisujący los więźniów i funkcjonowanie obozu. Po wojnie zaangażował się w antykomunistyczną działalność, po wyjątkowo brutalnym śledztwie został zamordowany w ubeckim więzieniu przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie w Warszawie w dniu 25 maja 1948 r. Miejsce pochówku ciała tego czystej próby bohatera do dziś pozostaje nieznane. „Raport Pileckiego” powinien obejrzeć każdy Polak, szczególnie młode pokolenie. Dlatego bardzo proszę o zorganizowanie szkolnych wyjść do kina oraz zabranie swoich pociech na seans. Z uwagi na drastyczność scen rekomenduję udział uczniów klas starszych szkół ponadpodstawowych. Wyjście do kina powinno zostać poprzedzone lekcją historii, tak, aby uczniowie zrozumieli prezentowane treści.

      W nowym roku szkolnym życzę Państwu, Państwa uczniom, wychowankom i pociechom zdrowia, realizacji planów, spełnienia marzeń, wielu sukcesów, optymizmu i uśmiechu. Niech się dobrze dzieje w Państwa domach, szkołach, przedszkolach i placówkach! Niech to będzie dobry rok dla całej naszej dolnośląskiej oświatowej rodziny!

                                                                          Z wyrazami szacunku

                                                                            Roman Kowalczyk

                                                                     Dolnośląski Kurator Oświaty                          

     • Talenciaki

     • W tym roku szkolnym znowu zbieramy Talenciaki. W szkole umieszczone są pudełka na zbiórkę tych kartoników: w klasach I oraz przy wejściu do sekretariatu.

      Zachęcamy do zbierania.

     • Dobrowolne ubezpieczenie uczniów od NNW.

     • Informacja od rady rodziców.

      Wystawienie polisy on-line w 4 krokach przy użyciu KODU AKTYWACYJNEGO:  559609

      1. Wejdź na https://szkola.compensa.pl i wpisz otrzymany od szkoły kod.

      2. Wpisz liczbę dzieci, które chcesz ubezpieczyć i wybierz dogodny wariant.

      3. Wpisz Imię, nazwisko, PESEL i adres e-mail, na który otrzymasz polisę; wpisz dane dzieci oraz zaakceptuj odpowiednie oświadczenia.

      4. Zapłać za ubezpieczenie i pobierz Certyfikat. Gotowe! 

      W załączeniu 3 możliwe opcje zakresów ubezpieczeń i uzależnione od tego składki: 40, 50 lub 65 zł