Wycieczka kl. 6A i 6B do sztolni Walimskich i Zamku Grodno.
Zdjęcia Bartosz Gębala.
Wycieczka kl. 6A i 6B do sztolni Walimskich i Zamku Grodno.
Zdjęcia Bartosz Gębala.
Agencja widowisk historycznych Arkona zaprezentowała dzisiaj uczniom klas 7-8 lekcję historii „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”.
Uczniowie mogli dzięki temu zobaczyć jak wyglądał pobór do wojska legionistów, pokaz musztry, pokaz walk na szable i bagnety oraz zobaczyć repliki uzbrojenia i umundurowanie z tych czasów.
Dnia 25 października br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ciekawej lekcji z bankowości. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników PKO Banku Polskiego w Chojnowie- Panią dyrektor Joannę Korczak - Gedik i panią Agatę Ziegert.
Zaproszeni goście zapoznali dzieci z takimi pojęciami jak: bank, lokata, banknot itp. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat oszczędzania, korzystania z usług banku i korzyści płynących z systematycznego oszczędzania.
Serdecznie dziękujemy za interesujące zajęcia i prezenty.
Opiekun SKO - Anna Iwanicka
Kolejni mistrzowie na ściance mistrzów. W rozegranych w Chróścinie w województwie opolskim Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Taekwondo Olimpijskim Szymon Maj zajął 1 miejsce a Tobiasz Gang miejsce 3 w swoich kategoriach wagowych.
Gratulacje dla mistrzów i życzenia kolejnych sukcesów.
W Starostwie Powiatowym w Legnicy wręczono nagrody i wyróżnienia za konkursy „Przyroda Powiatu Legnickiego w obiektywie” oraz konkurs „Mój Eko Powiat za 25 lat” . Były one ogłoszone w ramach projektu pod nazwą " Kampania edukacyjna „Działaj ekologicznie w Powiecie Legnickim” Program Edukacji Ekologicznej Powiatu Legnickiego przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
„Mój Eko Powiat za 25 lat” to konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży mieszkających na terenie powiatu legnickiego. Zadaniem uczestników było przedstawienie obrazu swojej miejscowości w przyszłości, z uwzględnieniem elementów ekologicznych, które mogą się pojawić do tego czasu.
Na konkurs wpłynęło ponad 30 prac plastycznych.
W kategorii „Szkoły Podstawowe – uczniowie klas I – III” 1 miejsce zajął Bruno Pluskota z klasy 1a naszej szkoły.
Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych.
Być może, zgodnie z propozycją starosty legnickiego Adama Babuśki, nagrodzone prace znajdą się w projektowanym kalendarzu Powiatu Legnickiego na rok 2024.
Oprócz tej uroczystości wręczono również upominki dla wyróżniających się uczniów z innych konkursów organizowanych na terenie powiatu. Wśród wyróżnionych znalazła się trójka uczniów z naszej szkoły: Michał Kowalczyk, Mateusz Chylak i Aleksander Czarny. Obecny był tylko Michał. Pozostali uczniowie odbiorą upominki 17 listopada, podczas wizyty starosty w naszej szkole.
Gratulacje.
Zdjęcia: e-legnickie i Mariusz Kowalczyk.
Oferta Poradni Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Legnicy.
Wrocław 2023-10-09
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!
W związku z zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi prac domowych zadawanych uczniom i ich oceniania oraz zasad poprawiania przez uczniów niesatysfakcjonujących ocen informuję, że:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 z późn. zm.)
2. Formy pracy uczniów i zasady ich oceniania określa statut szkoły. Jest on uchwalany przez Radę Szkoły (społeczny organ szkoły złożony w równych częściach przez nauczycieli, uczniów i rodziców), a w przypadku jej braku przez Radę Pedagogiczną.
3. Zadawanie i ocenianie prac domowych przez nauczycieli jest legalne. Zgodne z przepisami prawa oświatowego szkoły w swoich statutach szczegółowo regulują kwestie zadawania i oceniania prac domowych. Określają także sposób i termin poprawiania ocen niesatysfakcjonujących uczniów (w tym zwłaszcza ocen niedostatecznych), liczbę podejść do poprawy i wagę nowej oceny.
4. W opinii Rzecznika Praw Dziecka wyrażonej w dniu 8 stycznia 2020 r. praca domowa pełni ważne funkcje dydaktyczne, utrwala wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole, rozwija inicjatywę ucznia, kształci samodzielność myślenia i działania. To trafna opinia, wszak - jak mawiali starożytni Rzymianie - repetitio est mater studiorum - powtarzanie jest matką wiedzy. Rzecz jasna zadawanie prac domowych powinno być celowe, przemyślane i dostosowane
do indywidualnych potrzeb ucznia. Prace domowe nie mogą nadmiernie obciążać ucznia, który po zajęciach dydaktycznych w szkole powinien mieć czas na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkania
z rówieśnikami, a także rozwijanie własnych zainteresowań.
4. To nauczyciel w sposób najbardziej wiarygodny i kompetentny może ocenić indywidualne potrzeby swojego ucznia. W przypadku odczucia, że uczeń jest przeciążony pracami domowymi można zgłosić problem nauczycielowi danego przedmiotu, w dalszej kolejności wychowawcy i dyrektorowi szkoły, który sprawuje w szkole nadzór pedagogiczny. Nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać we wspólnocie szkolnej w spokojnej, merytorycznej rozmowie.
5. Roztropnie zadawane prace domowe dobrze służą rozwojowi ucznia. Uczą też obowiązkowości i odpowiedzialności. To ważne, bo misją szkoły jest nie tylko uczyć, ale i wychowywać młode pokolenie. Traktując uczniów z szacunkiem
i serdecznie warto nakładać obowiązki i wysoko trzymać porzeczkę wymagań. Takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.
Z poważaniem pozostaję
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Ognisko klasy 6a i 6b w Jerzmanowicach.
Zdjęcia w galerii zdjęć.
W rozegranych dzisiaj Mistrzostwach Powiatu Legnickiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych uczniów klas 4-8 uczniowie naszej szkoły zajęli 6 razy pierwsze miejsca i 4 razy drugie.
Klasy 4: dz. 1 chł. 1
Klasy 5: dz. 2 chł. 1
Klasy 6: dz. 2 chł 1
Klasy 7: dz. 1 chł. 2
Klasy 8: dz. 1 chł. 2
Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów.
Zdjęcia w galerii zdjęć.
Wycieczka uczniów do Kotliny Kłodzkiej oraz do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju – Pstrążnej
Dzień Chłopaka w klasie 2a.
Zdjęcia w galerii zdjęć.
Korzystając z pięknej pogody i tym samym ciepłego września Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 przy wsparciu nauczycieli i pracowników szkoły zorganizowała festyn szkolny. Przygotowano wiele atrakcji zarówno kulturalnych, sportowych i kulinarnych. Zaszczyciła nas liczna grupa gości. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na scenie występowały uczniowie całymi klasami jak i soliści. Były piosenki, tańce, przedstawienia. Na scenie wystąpiły Słodziaki i Elite prowadzone przez p. Gabrielę Zenka. Na boisku swoje techniczne możliwości zaprezentowała grupa p. Rafała Kaszubowskiego, zawodnicy taekwondo i piłkarze Chojnowianki. Oprócz naszych uczniów wystąpiła również tancerka tańca hinduskiego, która zebrała zasłużone oklaski za swój występ. Zaprezentowano sztukę jogi.
Można było kupić ciepłe pierogi prosto z wody, gofry, kiełbaskę z grilla, smaczne ciasto, napić się kawy, herbaty, soków. Loteria fantowa cieszyła się również dużym zainteresowaniem, podobnie jak kącik taniej książki, punkt malowania twarzy, kącik malucha czy stoisko z maskotkami.
Obok szkoły strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Jaroszówki zaprezentowali swój wóz bojowy i jego możliwości oraz zaprezentował się oryginalny samochód ze Złombolu.
Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie festynu rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły.
Dziękujemy również wszystkim darczyńcom i sponsorom. Oto oni: Urząd Gminy w Chojnowie, Sklep Wielobranżowy „Kwiaty” Irena Kowalska, sklep MEGA, Bar „Popularny” S.C. Czapscy, Gabinet Kosmetyczny „Cocodecu” – Agnieszka Szczęsna, Innocence SPA – Paulina Machaj, Gabinet kosmetyczny - Lili Brow Bar, Zakład Fryzjerski – Artur Pietruń, Studio Fryzjerskie – Joanna Kijowska, Pizzeria Piccolo Mondo – Stanisława Głogowska, Pizzeria Alvaro – Agnieszka Smoleń, Wytwórnia Lodów Rzemieślniczych – Stanisław Kryszczuk, Salon Fryzjerski „Merlin” Ewelina Bilewicz, Studio Fotograficzne „Fotobijak” – Tadeusz Bijak, Zakład Fryzjerski Męski – Adam Budakiewicz, Instytut Piękna – Angelika Kułacz, Restauracja Zielone Zacisze – Ewelina Hapłyk, Ministerstwo Paznokci – Laura Sypniewska, Sklep Smyk , Sklep Stanley Moda Męska – Zdzisław Bijak, Adam Saja, Szer-Druk – Ewa Rąbkowska, Sklep Warzywny - Izabela i Ireneusz Krzyśków Sklep Iskierka, Zagłębie Lubin, Salon T-Moblile – Marta Roztoczyńska, Sklep u Jana, Canal+ Andrzej Wróbel, Agnieszka Śliwiany, Muzeum Regionalne w Chojnowie, Olsen Bud – Tomasz Gang, Bank Credit Agicole, Hurtownia Mięs i Wędlin Bartek-Bis Bartek Wróblewski, Magdalena Ratman, Jan Wengrzyn, firma Kryszczuk S.K., Krzysztof Roznowski, reklamy Halokowski, Monika Kuczerka, Andrzej Kupczyk, Julian Romaniak, Jakub Czapski.
Zdjęcia w galerii zdjęć.
W piątek odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych dla uczniów klas 4-8. Organizatorem byli nauczyciele wf z naszej szkoły.
Gratulacje dla wszystkich uczestników oraz podziękowania dla organizatorów.
Zdjęcia w galerii zdjęć.
Uczniowie kl. 2a zostali zaproszeni do Santander Banku w Chojnowie, gdzie poznali zasady funkcjonowania tej instytucji. Dzieci otrzymały nagrody za udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez bank. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor i Pracownikom banku za serdeczne przyjęcie oraz prezenty i słodycze.
Uczniowie z wychowawcą
Zdjęcia w galerii zdjęć.
Zapraszamy na festyn.
W piękny, słoneczny dzień, uczniowie kl. 2a pod opieką wychowawczyń udali się do Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP w Chojnowie. Dzięki życzliwości Panów Strażaków dzieci zapoznały się z ich pracą oraz sprzętem gaśniczym. Jedną z wielu atrakcji przygotowanych przez strażaków była możliwość sprawdzenia przez uczniów swoich umiejętności w posługiwaniu się wężem strażackim. Składamy serdeczne podziękowania Panu Komendantowi i Panom Strażakom za interesujące zajęcia.
wychowawczynie
Zdjęcia w galerii zdjęć.
Na prośbę Ministerstwa Edukacji i Nauki przesyłamy informację dotyczącą Narodowego Konkursu Wiedzy o Sporcie.
Już po raz kolejny Fundacja Druga Droga Mistrza organizuje III Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży pod honorowym patronatem Ministertwa Edukacji i Nauki.
III Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie to test o największych sukcesach w historii polskiego sportu, ale także o różnych aspektach związanych z polskim sportem.
Test zawiera łącznie 800 pytań, przygotowanych we współpracy z Katedrą Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Harmonogram:
Etap I - od 15 września do 31 października 2023r.
Wejdź na stronę www.drugadrogamistrza.pl w link: https://drugadrogamistrza.pl/i-narodowy-test-wiedzy-o-sporcie
Wypełnij formularz i rozpocznij test. Przed Tobą 30 pytań (młodzież w wieku 7-12) oraz 50 pytań (młodzież w wieku 13-17 lat).
30 finalistów wyłonionych w każdej grupie wiekowej spotka się w II etapie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Ranking będzie można śledzić na stronie Fundacji Druga Droga Mistrza.
Etap II - 17 listopada 2023 r
Każdy z finalistów będzie musiał odpowiedzieć na 30 (grupa młodsza) i 50 (grupa starsza) pytań.
Na zwycięzców czekają nie tylko atrakcyjne nagrody, ale także spotkanie z wybitnymi sportowcami, więc nie zabraknie czasu na rozmowy i sportowe opowieści.
Partnerami testu są: Polski Komitet Olimpijski i Muzeum Sportu.
Kuratorium Oświaty we Wrocławiu
Plac Powstańców Warszawy 1
50-153 Wrocław
Dzięki uprzejmości firmy Skywater został zainstalowany w szkole dystrybutor filtrowanej wody dla uczniów.
Znajduje się on na I piętrze dużego budynku.
Zachęcamy do korzystania z niego. Prosimy o pobieranie wody do bidonów. Nie będą dostępne przy tym dystrybutorze jednorazowe kubeczki. Dystrybutor nie podaje też gorącej wody, tylko zimną.
Wrocław 2023-09-11
Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!
Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2023/2024. Wchodzimy weń z optymizmem i nadzieją, acz zapewne będzie jak zwykle trudny i jak zawsze pracowity. Wyzwań, zadań i obowiązków z pewnością nie zabraknie. To dobrze, bowiem przeszkody są po to, aby je pokonywać, a trudności, żeby hartowały. Jak mawiali starożytni Rzymianie - per aspera ad astra! Powiada się - i słusznie - że w szkole (czy szerzej w oświacie) stałe są tylko zmiany, nowy rok szkolny też je przynosi. Spieszę przeto z informacją o najważniejszych nowościach w edukacji:
Szkoła jest wyjątkowym miejscem spotkania, kształcenia, wychowania, wzrastania. Jest wspólnotą, dobrem wspólnym, które od każdego jej uczestnika zależy. Dziękując za wszystkie dotychczasowe działania na rzecz edukacji bardzo proszę o rzetelną pracę i zaangażowanie, empatię i solidarność. Proszę o zgodę, która - jeśli powszechna i szczera - naprawdę buduje. W bezprecedensowo trudnych czasach, po 3 latach pandemii koronawirusa i w drugim roku barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, w dobie napięć i podziałów społecznych, jest ona wyjątkowo potrzebna. Problemy i konflikty warto rozwiązywać w społecznościach szkolnych, w spokoju i dialogu. Nie ma wszak sprawy, której nie dałoby się załatwić w merytorycznej dyskusji i poważnej rozmowie.
Gorąco polecam Państwu poruszający film „Raport Pileckiego”, który wszedł na ekrany 1 września br.. Opowiada on o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, postaci niezwykłej, prawdziwego herosa. Rtm. W. Pilecki walczył z Sowietami w 1920 r., brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939 r. oraz w Powstaniu Warszawskim w 1944 r., prawie 3 lata spędził w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz organizując tam siatkę konspiracyjną, sporządził wstrząsający raport opisujący los więźniów i funkcjonowanie obozu. Po wojnie zaangażował się w antykomunistyczną działalność, po wyjątkowo brutalnym śledztwie został zamordowany w ubeckim więzieniu przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie w Warszawie w dniu 25 maja 1948 r. Miejsce pochówku ciała tego czystej próby bohatera do dziś pozostaje nieznane. „Raport Pileckiego” powinien obejrzeć każdy Polak, szczególnie młode pokolenie. Dlatego bardzo proszę o zorganizowanie szkolnych wyjść do kina oraz zabranie swoich pociech na seans. Z uwagi na drastyczność scen rekomenduję udział uczniów klas starszych szkół ponadpodstawowych. Wyjście do kina powinno zostać poprzedzone lekcją historii, tak, aby uczniowie zrozumieli prezentowane treści.
W nowym roku szkolnym życzę Państwu, Państwa uczniom, wychowankom i pociechom zdrowia, realizacji planów, spełnienia marzeń, wielu sukcesów, optymizmu i uśmiechu. Niech się dobrze dzieje w Państwa domach, szkołach, przedszkolach i placówkach! Niech to będzie dobry rok dla całej naszej dolnośląskiej oświatowej rodziny!
Z wyrazami szacunku
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
W tym roku szkolnym znowu zbieramy Talenciaki. W szkole umieszczone są pudełka na zbiórkę tych kartoników: w klasach I oraz przy wejściu do sekretariatu.
Zachęcamy do zbierania.
Powered by aSc EduPage