• ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

     • 31.03.2023 był w Chojnowie świętem czytelniczym, po raz siódmy obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena.

      Już od rana w pomieszczeniach Miejskiej Biblioteki Publicznej trwały przygotowania. Po salach snuły się Elfy- członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawiając ze sobą w niezrozumiałym dla innych języku. Zajmowały stanowiska, sprawdzały przygotowane zadania, uzupełniały zasoby wiedzy i ukradkiem korzystały z sowicie zastawionego słodyczami stołu. O godzinie 10.00 przybyli przedstawiciele klas 5 ze szkół podstawowych w Chojnowie. Elfy zacierały ręce i porozumiewawczo spoglądały na siebie, wiedząc, że dla młodszych uczniów zacznie się czas próby. Staną w szranki z rówieśnikami, mocując sie na wiedzę, inteligencję, odwagę, spryt, a przede wszystkim życzliwość.

      Uroczystość zaczęła się oficjalnie. Zasłużeni członkowie DKK otrzymali medalion Strażnika Ksiąg Ardy. Wygłoszono mowę na temat podróży i przygód, odczytano fragmenty utworu J.R.R. Tolkiena, ustalono zasady rywalizacji, wylosowano przydziały i ...rozpoczęto literacką zabawę.

      Zespoły klasowe sprawiły się doskonale. Kolejne zadania przenosiły je w inny zakamarek Śródziemia. Wyniki także wzbudziły niemałe emocje. Jeden z naszych zespołów uzyskał druga lokatę. Imprezę uświetniła wystawa makiet z lektury " Hobbit czyli tam i z powrotem" wykonanych przez uczniów klasy 6a z SP3.

      Na koniec uczestnicy zostali zaproszeni przez włodarza naszego miasta. Pan burmistrz każdemu przekazał słodki upominek.

      Za rok znów się spotkamy i literaturę fantasy w sposób nietypowy poznamy.

      Opiekunka szkolnego DKK- Ewa Wołoszyn, po elficku Elda.

      Zdjęcia: Anna Kopyra, Miejska Biblioteka Publiczna

     • Zajęcia z robotyki w kl. 1a.

     • Kolejne, wyjątkowe zajęcia z robotyki i programowania w klasie 1a, przeprowadzili uczniowie - Aleksander i Mateusz. Nauka połączona z zabawą pozwoliła m.in. na rozwijanie umiejętności myślenia kreatywnego i przestrzennego oraz dostarczyła wszystkim pozytywnych emocji.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Pomoc z Fundacji ESPA.

     • W dniu dzisiejszym dzięki Robertowi Palimące i Fundacji ESPA dostarczyliśmy do budynku zajmowanego przez uchodźców z Ukrainy meble, które choć w niewielkim stopniu pomogą poczuć się im jak w domu. Dzięki pomocy naszych uczniów z klasy 8B, p. konserwatora oraz uczniów i opiekunów z PZS udało się cały kontener przywieziony przez p. Pawła rozdysponować po pomieszczeniach zajmowanych przez uchodźców.

      Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w te prace.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Przedszkolaki w szkole - cz. III

     • W dniu dzisiejszym naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki wraz z wychowawczyniami z chojnowskiego Przedszkola Niepublicznego Skrzat oraz Ochronki Sióstr Służebniczek.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Projekty, projekty…

     • Rozpoczęty w 2022 roku projekt unijny „Powrót uczniów do  szkół podstawowych Gminy Miejskiej Chojnów po kształceniu zdalnym” nr RPDS.10.02.01-02-0006/21  dla obydwu chojnowskich szkól podstawowych został zakończony. Okres epidemii był dla każdego z nas czasem bardzo trudnym. Życie stanęło w miejscu a emocje, które towarzyszyły nam na co dzień rozgrzane były do granic możliwości. Ten czas odcisnął swoje piętno na wielu uczniach. Mimo wytężonej pracy z każdej strony, trudno było nadgonić braki. Z pomocą przyszedł projekt zainicjowany przez  chojnowską Trójkę, która stała się tym samym koordynatorem wszystkich działań. Diagnozy i analizy potrzeb, przeprowadzone w szkołach wskazały zajęcia niezbędne w celu poprawy sytuacji uczniów. Dobrze przemyślane i zaplanowane formy pracy pomagały nie tylko pozbyć się zaległości. Pozwoliły na rozwijanie umiejętności, doświadczanie, zbieranie informacji, ćwiczenia fizyczne, ćwiczenia rehabilitacyjne, pomoc warsztatową, działalność artystyczną i przede wszystkim kontakt z przyjaciółmi. Większość zadań miała jednak charakter przedmiotowy. Niewątpliwą atrakcją projektu, były wyjazdy wszystkich uczniów z obydwu szkół na wycieczki. Odwiedzono Hydropolis we Wrocławiu, oglądano ciekawe przedstawienia teatralne w Legnicy i we Wrocławiu, zwiedzano interesujące zakątki naszego kraju. W Projekcie wzięło udział 461 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz 661 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4. Jak liczby wskazują wszystkie dzieci otrzymały potrzebne wsparcie. Ogólna  wartość projektu opiewała na sumę 528 892,50 zł z dofinansowaniem UE w kwocie 447 142,50 zł.

      Zaproponowane zajęcia, ze względu na stosowane na nich atrakcyjne metody i formy pracy, zasłużyły na aprobatę uczniów. Każdy złakniony wiedzy i towarzystwa systematycznie na nie uczęszczał. Dziś, uczniowie mile wspominają miniony czas, czekają na kolejne wydarzenia. Udział uczniów, ich zaangażowanie, optymizm i  chęć kontynuacji pracy to najlepsza laurka dla prowadzących. To motywacja do dalszej pracy. W SP3 kierujemy się maksymą „Dobra szkoła – dobra przyszłość” jednym słowem dobro dziecka przede wszystkim.

     • ŚWIĘTO POEZJI

     • Wielu młodych ludzi docenia kulturę żywego słowa, zna i uczestniczy w projektach o tematyce humanistycznej.

      14 marca odbył się cykliczny Ogólnopolski Konkurs Recytatorski PEGAZIK. Naszą reprezentantką była uczennica klasy 8b-Hania Kądziołka, która zdobyła II miejsce w etapie powiatowym konkursu, wyprzedzając dwanaścioro rywali w swojej kategorii wiekowej.

      Kto choć raz zmierzył się z takim zadaniem, wie doskonale, jak wielkie umiejętności i zdolności musi mieć mówca. Jego praca zaczyna się od doboru właściwego tekstu, potem żmudne ćwiczenia w jego opanowaniu. Talent recytatorski wyłania się wraz z interpretacją. Opowiedziana historia wzrusza, śmieszy, zastanawia, oburza, a to wszystko za sprawą zdolności adepta sztuki krasomówczej.

      Nasza ósmoklasistka jest zaprawioną w boju recytatorką, wielokrotnie prezentowała swoje dary. Pracowitość, rzetelność i wrodzone talenty są miarą jej sukcesów.

      Opiekunem artystycznym Hani była p. E. Wołoszyn

      Docenionej przez szacowne jury uczennicy gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i niekończącej się przygody z literaturą.

      Ewa Wołoszyn

     • Warsztaty wielkanocne.

     • Uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczyniami wzięły udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych w Muzeum Regionalnym.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Przedszkolaki w szkole - cz. II

     • W dniu dzisiejszym naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki wraz z wychowawczyniami z chojnowskiego Przedszkola Miejskiego nr 1.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Eduelo

     • Uczniowie naszej szkoły poznali platformę www.eduelo.pl już w czasie nauki zdalnej. Dzieciom spodobały się pojedynki, quizy, a także chętnie rozwiązywali testy tworzone przez nauczycieli. Korzystamy z eduelo.pl nadal, ponieważ jest to super zabawa, ciekawy sposób na naukę i utrwalenie nowych treści, a także pozytywna rywalizacja. Dodatkową super zabawą jest zbieranie punktów i otrzymywanie nagród. Polecamy platformę wszystkim szkołom! Warto z niej korzystać! #eduelopl #eduelo #polecam #NaszaSzkoławEduelo

     • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty..

     •  

      Szanowni Rodzice!

      Z początkiem nowego semestru r. szk. 2022/2023 pragnę podzielić się z Państwem ważnymi informacjami dotyczącymi edukacji, szczególnie na Dolnym Śląsku.

      1.   Dzięki zapobiegliwości i decyzjom rządu RP, a także wsparciu samorządów, jednostkom oświaty nie zabrakło energii, węgla i gazu. Oświata dolnośląska funkcjonuje normalnie, tak samo jest w innych województwach.

      2.     W 2023 r. mimo problemów gospodarczych wywołanych pandemią koronawirusa i agresją Rosji na Ukrainę rekordowo, bo do 64,4 mld zł., wzrosła subwencja oświatowa przekazywana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki organom prowadzącym. Dla porównania: w 1999 r. wynosiła 16 mld 551 mln zł., w 2005 r. 26 mld 98 mln zł., w 2008 r. 30 mld 911 mln zł., w 2015 r. 40 mld 377 mln zł., w 2022 r. 53 mld 300 mln zł.

      3.     W ramach wpierania edukacji w ostatnich 2 latach z rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych do samorządów w całej Polsce trafiło 5, 2 mld zł. Wsparcie dla placówek niesamorządowych wyniosło 140 mln zł. Środki przeznaczono m.in. na budowę przedszkoli, boisk, hal sportowych, rozbudowę i modernizację szkół. Łącznie w latach 2015-2023 inwestycje rządowe w infrastrukturę oświatową wyniosły 12 mld zł.

      4.     Na Dolnym Śląsku w systemie oświaty znajduje się 21050 dzieci i uczniów - uchodźców z Ukrainy (w przedszkolach 4100, w szkołach podstawowych 13550, w szkołach średnich 2400, w szkołach policealnych 850), liczba ta od wielu tygodni jest stabilna. Młodzi ukraińscy uchodźcy korzystają z edukacji na równych prawach z polskimi dziećmi i młodzieżą, nie mają przywilejów. Zostali ciepło przyjęci, są traktowani z serdecznością i empatią. Raz jeszcze okazało się, że nasza polska specjalność to solidarność! Pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz dla ukraińskiego państwa barbarzyńsko atakowanego przez Rosję jest odruchem serca, a także realizacją polskiej racji stanu. Każdy gest i każda złotówka ma ogromne znaczenie.

      5.     W naszym województwie mamy 1131 przedszkoli, 1725 szkół (w tym podstawowych 879, średnich 603, policealnych 162). Do przedszkoli chodzi 101600 dzieci, do szkół uczęszcza 376700 uczniów (w tym do szkół dla dorosłych 22400 osób). Nauczycieli jest 47569.

      6.     Od I stycznia br., po podwyżce 0 7,8% (takiej samej jak dla innych pracowników sfery budżetowej), miesięczne wynagrodzenie zasadnicze brutto nauczycieli przedstawia się następująco: 3690 zł w przypadku nauczyciela poczatkującego, 3890 zł nauczyciela mianowanego, 4550 zł nauczyciela dyplomowanego. Średnie miesięczne wynagrodzenie - czyli uwzględniające dodatki oraz godziny ponadwymiarowe i zastępstwa doraźne - wynosi: 4777,86 zł (nauczyciel początkujący), 5733,43 zł (nauczyciel mianowany), 7326,05 zł (nauczyciel dyplomowany). Płace zasadnicze ustala w rozporządzeniu minister edukacji i nauki, organy prowadzące mogą zwiększać wysokość nauczycielskich dodatków np. za wychowawstwo, funkcyjnego czy motywacyjnego. Problemy płacowe są rozwiązywane w drodze negocjacji związków zawodowych z MEiN oraz rozmów z organami prowadzącymi (wśród których lwią część stanowią samorządy).

      7.     W 2022 r. realizowany był pionierski, ministerialny program „Laboratoria Przyszłości”, na który w skali kraju przeznaczono I mld 144 mln. zł. W jego ramach dokonywano zakupów innowacyjnych pomocy dydaktycznych. Na Dolnym Śląsku udział w programie wzięło 821 szkół podstawowych, samorządowych i niesamorządowych, przyznano im kwotę ponad 73 mln zł. W 2023 r. program obejmie szkoły ponadpodstawowe.

      W latach 2020-2024 realizowany jest program rządowy „Aktywna tablica”. To program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa i 20% z wkładu własnego organów prowadzących. Z budżetu centralnego na Dolny Śląsk trafiło 4 mln 400 tys. zł., z programu w 2022 r. skorzystało w naszym województwie 170 szkół.

      Od jesieni 2021 r. jest realizowany ministerialny program „Poznaj Polskę”. Szkoły organizujące wycieczki w atrakcyjne miejsca naszego kraju otrzymują dofinasowanie w kwocie 5 tys. (wycieczka jednodniowa), 10 tys. (wycieczka dwudniowa) i 15 tys. (wycieczka trzydniowa). W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na realizację programu 100 mln zł, w 2021 r. było to 32 mln 261 tys. zł. Na Dolnym Śląsku z programu „Poznaj Polskę” skorzystały 373 szkoły, które zorganizowały 853 wycieczki. Wzięło w nich udział 35524 uczniów, suma przyznanych środków z MEiN wyniosła 7 mln 156 tys. 573 zł. Obecnie została ogłoszona kolejna edycja programu, wnioski o dofinasowanie można składać od 6 marca, każde województwo otrzyma środki finansowe w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów, pierwszeństwo będą miały szkoły, które dotąd nie zorganizowały wycieczek. Gorąco zachęcam do korzystania z programu i organizowania wyjazdów zwłaszcza w miejsca, w których szczególnie mocno bije serce Polski i które każdy Polak powinien koniecznie chociaż raz w życiu odwiedzić.

      8.     Od 1.09.2022 r. wzmocniona została pomoc psychologiczno-pedagogiczna. W szkołach pojawili się pedagodzy specjalni. Ustawowo zagwarantowano minimalną łączną liczbę etatów nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych (pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych). Od 1.09.2024 r. limity etatów nauczycieli specjalistów kolejny raz zostaną podwyższone. To oznacza w skali kraju wzrost liczby nauczycieli specjalistów z 22 tys. do 38 tys. (od 1.09.2022 do 31.08.2024 r.) oraz do 51 tys. (od 1.09.2024 r.). Trwają szkolenia nauczycieli z zakresu edukacji włączającej (chodzi o zapewnienie kompetentnej pomocy uczniom z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego; 69% takich uczniów uczęszcza do szkół ogólnodostępnych). Na Dolnym Śląsku utworzono dwa Specjalistyczne Centra Wspierania Edukacji Włączającej (w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 10 we Wrocławiu i w Zespole Szkół Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym).

      9.     Od I września 2022 r. wprowadzone zostały ustawowo godziny dostępności nauczycieli dla uczniów i rodziców. Dla nauczycieli zatrudnionych w wymiarze co najmniej 1/2 etatu jest to I godzina (60 minut) w tygodniu, dla nauczycieli zatrudnionych w wymiarze do 1/2 etatu jest to jedna godzina (60 minut) co 2 tygodnie.

      Spotkania w ramach godzin dostępności powinny odbywać się w czasie umożliwiającym udział w nich rodziców oraz wszystkich uczniów danego nauczyciela.

      10. Z uwagi na perturbacje w systemie oświaty wywołane długotrwałą pandemią koronawirusa wymagania na egzaminie maturalnym zostały obniżone. Zadania na tegoroczny egzamin maturalny zostały przygotowane w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie podstawę programową, co oznacza redukcję treści programowych o ok. 20 - 25%. Liczba pytań na egzaminie ustnym z języka polskiego, spośród których zdający będą losowali swoje pytania, została zmniejszona z 227 do 110. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek i Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik uwzględnili postulaty maturzystów, ich rodziców oraz nauczycieli języka polskiego.

      11. Żyjemy w szumie informacyjnym, tym bardziej więc warto sięgać do wiarygodnych źródeł informacji. Rekomenduję Państwu strony internetowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (www.mein.gov.pl), Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (www.kuratorium.wroclaw.pl), Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (www.oke.wroc.pl). Zawierają one rzetelne, użyteczne, aktualne i szczegółowe informacje.

      12. Szkoła jest wspólnotą. Tworzą ją uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także wszyscy przyjaciele i partnerzy - sojusznicy szkoły, którzy się z nią identyfikują oraz udzielają jej wsparcia. Gorąco proszę o interesowanie się sprawami szkoły i angażowanie w jej działalność. O regularne komunikowanie się i częste bywanie w szkole przy różnych okazjach - nie tylko wywiadówek czy konsultacji. O zgłaszanie uwag i propozycji dyrektorom, wychowawcom, nauczycielom, a także Radzie Rodziców. W szczególności proszę o tworzenie na poziomie szkół ponadpodstawowych Rad Szkół, jak dotąd na Dolnym Śląsku jest ich bowiem niewiele. Tymczasem Rada Szkoły jest ważnym społecznym organem szkoły. Składa się w równych częściach z uczniów, rodziców i nauczycieli, ma szerokie kompetencje. Stanowi forum spotkania uczestników szkolnej wspólnoty. Może zabierać głos we wszystkich szkolnych sprawach, zgłaszać cenne inicjatywy, rozwiązywać spory. Bardzo proszę o życzliwe wspieranie kadry pedagogicznej i zgodę we wspólnotach szkolnych. To niezmiernie ważne w dzisiejszych trudnych, nerwowych i konfliktowych czasach; już starożytni Rzymianie mawiali: „Ubi concordia, ibi victoria” - tam gdzie zgoda, tam zwycięstwo!

      Z życzeniami zdrowia i szacunkiem

      Roman Kowalczyk

      Dolnośląski Kurator Oświaty

       

      Wrocław 2023-03-07 

       

       

      ​​​​​​​

     • Wyniki konkursu „Stypendiada Wczesnoszkolna”

     • W grudniu chętni uczniowie klas I-III wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Stypendiada Wczesnoszkolna”. W ramach tego konkursu dla uczniów klas II i III zostały przeprowadzone następujące konkursy: czytelniczy, matematyczny, ortograficzny i plastyczny. Uczniowie klas I wzięli udział w konkursie plastycznym. Po zakończonym konkursie wszystkie prace zostały odesłane do sprawdzenia i po długim oczekiwaniu otrzymaliśmy wyniki. Nasi uczniowie w ogólnopolskim konkursie uzyskali wysokie miejsca. Serdecznie im gratulujemy!

      Poniżej przedstawiamy miejsca na podium i wyróżnienia:

      Konkurs czytelniczy:

      I miejsce : Kalina H. z kl. IIb

      III miejsce: Mikołaj H. z klasy IIIa

      Wyróżnienia: Amelia L. z kl. IIb, Basia M. z kl. IIIa, Zuzia Sz. Z kl. IIIa

      Konkurs ortograficzny:

      I miejsce: Kalina H. z kl. IIb oraz Amelia L. z kl. IIb

      Konkurs matematyczny:

      I miejsce: Alan S. z kl. IIb, Hania K. z kl. IIIa, Mikołaj H. z klasy IIIa

      III miejsce: Marcel Dz. Z kl. IIb, Antoni W. z kl. IIIa, Milena S. z kl. IIIa, Wojtek S. z kl. IIIa

      Wyróżnienia: Dawid P. z kl. IIa, Franciszek S. z kl. IIa, Kateryna K. z kl. IIb, Filip W. z kl. IIIb, Julia K. z kl. IIIb, Tymoteusz M. z kl. IIIb, Lucyna Sz. Z klasy IIIb, Łukasz B. z kl. IIIa

      Konkurs plastyczny:

      III miejsce: Franciszek Cz. Z kl. Ia

      Wyróżnienie: Maja Rz. z kl. Ib, Klaudia T. z kl. IIb

      Uczestnikom wszystkich konkursów gratulujemy i zapraszamy do udziału w tego typu konkursie w przyszłym roku szkolnym.

      Koordynatorzy konkursu: Patrycja Wiśniewska, Katarzyna Jędraszczyk

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Konkursy matematyczne SKO.

     • Dzieci z klas pierwszych wzięły udział w konkursach matematycznych w ramach SKO. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody.

      Opiekun SKO Anna Iwanicka.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Plecaki dla potrzebujących.

     • Dzięki pomocy i wsparciu PHU Jan Wengrzyn odwiedziliśmy dzisiaj siedzibę legnickiej Fundacja ESPA gdzie odebraliśmy wypełnione plecaki dla uczniów. Zaraz po feriach zostaną one rozdysponowane wśród uczniów potrzebujących pomocy, w tym uczniów przybyłych z Ukrainy. To duże wsparcie dla tych, którzy zostawili wszystko uciekając przed działaniami wojennymi.

      Bardzo dziękujemy Fundacja ESPA i Norbert Palimąka oraz Jan Wengrzyn za przekazaną pomoc. Po feriach planujemy kolejne kontakty.

     • Nasze uczennice w finale zDolnego Ślązaka.

     • Z wielką radością przekazujemy informację, że uczennice naszej szkoły - Hanna Stawecka oraz Natasza Susło zakwalifikowały się do Wojewódzkiego finału konkursu zDolny Ślązak z języków obcych: angielskiego oraz języka niemieckiego

      Ogromne brawa i gratulacje dla Was Dziewczyny!

      Trzymamy kciuki za finał, który odbędzie się w marcu!

     • Bezpieczne ferie zimowe w roku szkolnym 2022/2023

     • Zbliża się okres ferii zimowych, czas odpoczynku, zabawy i regeneracji sił. W związku z tym, w dniu 8 lutego br. odbyły się spotkania uczniów klas młodszych z pedagogami szkolnymi i p. pielęgniarką na temat zasad korzystania z zimowego wypoczynku. Ważną sprawę przekazała dzieciom p. Bożenka - pielęgniarka, która mówiła o przygotowaniu razem z rodzicami smacznych, kolorowych kanapek, surówek i soków.

      Pamiętajmy także o spacerach i mniej czasu spędzajmy przed telewizorem i komputerem. Odkładamy  komórkę, a w ręce  bierzemy ciekawą książkę.

      Miłych, radosnych i bezpiecznych ferii życzą dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Czekamy na Was "całych" i zdrowych.

      Helenka i Bożenka

      Dziękujemy

      Zdjęcia w galerii zdjęć.

     • Uczniowie w Jakuszycach.

     • Nasi uczniowie pod opieką nauczycieli wyjechali na trening narciarski do Jakuszyc, gdzie sprawdzili się w drodze do schroniska Orle.

      Podziękowania dla organizatorów.

      Zdjęcia w galerii zdjęć.