• Wycieczka do Jaroszówki i Zamienic.

          • Klasa IIIa z wychowawczynią, pedagogiem szkolnym i rodzicami jako opiekunami odbyła ostatnio 2 wycieczka. Pierwsza z nich to spotkanie z p. Wojtkiem Turałą - leśniczym z Jaroszówki. Druga to odwiedziny w Osadzie Danieli położonej w Zamienicach. Wrażeń było co niemiara - ważne informacje o lesie i zwierzętach, były smaczne kiełbaski z grilla, przejażdżka specjalnym pojazdem, karmienie danieli i zabawy na placu zabaw.
            Zdjęcia - w galerii.
          • Wycieczka do Szklarskiej Poręby.

          • Korzystając z ciepłego września dzieci z klasy 2b i 3b pod opieką swoich wychowawczyń: p. Pękali i p. Chmielewskiej oraz pedagoga szkolnego - p. Malak-Fotiadis oraz niektórych rodziców zwiedzały Szklarską Porębę oraz Wodospad Kamieńczyka. Pogoda dopisała, humory też.
            Zdjęcia - w galerii.
          • Boisko wielofunkcyjne przy szkole.

          • W dniu 23 września nastąpił odbiór techniczny boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią poliuretanową przy Szkole Podstawowej nr 3. W ciągu 3 miesięcy powstało od podstaw na naszym terenie nowoczesne, bezpieczne boisko, które znacznie poprawi warunki sportowe. Przy boisku trwają jeszcze prace wykończeniowe prowadzone przez pracowników miasta i za parę dni zostanie ono udostępnione dzieciom i nauczycielom.
            Zdjęcia z budowy - w galerii.
          • Akcja Sprzątanie Świata

          • Tak jak co roku - również i w tym - nasza szkoła wzięła udział w akcji zorganizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. "Clean up the world" w tym roku to przede wszystkim sprzątanie lasów. My zajęliśmy się najbliższym otoczeniem. Dzieci z klas IV-VI brały udział w porządkowaniu terenu szkoły, otoczenia szkoły i skweru przy dworcu autobusowym. Działania te koordynowała p. Urszula Bisiorek.
            Zdjęcia - w galerii.
          • Ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęściwych wypadków

          • W tym roku - podobnie jak w poprzednich szkoła pośredniczy w ubezpieczeniu dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczycielem jest firma PZU S.A.
            Oto podstawowe warunki ubezpieczenia:

            Uczniowie objęci są zbiorowym ubezpieczeniem NNW na podstawie polisy CDC 10051048 według wariantu II (bezkomisyjny – wypłacany za sam fakt zaistnienia zdarzenia unikając kłopotliwego wzywania na komisję lekarską) na sumę 10.000 zł. w kwocie 42 zł
            Okres ubezpieczenia obejmuje od 01.09.2009 r. do 31.08.2010 r. Ochrona trwa 24 h/dobę również w trakcie ferii zimowych oraz wakacji letnich.

            W skład ubezpieczenia podstawowego wchodzą (kwota 40zł):
            - zgon ubezpieczonego (w tym samobójstwo), bądź trwały uszczerbek w wysokości 100%,
            - 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu ,
            - trwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany zawałem serca, krwotokiem śródczaszkowym lub poważne uszkodzenia ciała,
            - trwałe uszkodzenie ciała, złamanie kości, wstrząśnięcie mózgu, oparzenia i odmrożenia, pogryzienie, pokąsanie, ukąszenie, i inne następstwa niż złamania (np.: nagłe zatrucie gazami, substancjami i produktami chemicznymi, porażenie prądem, piorunem, które to stany wymagały hospitalizacji),
            - jednorazowe świadczenie w przypadku zgonu ubezpieczonego spowodowanego nowotworem złośliwym,
            - jednorazowe świadczenie w przypadku zgonu z powodu wrodzonej wady serca,
            - jednorazowe świadczenie w przypadku śmierci przedstawiciela ustawowego.

            W skład ubezpieczenia rozszerzonego wchodzą (kwota 2 zł):
            - zwrot kosztów leczenia pozostających w związku z nieszczęśliwym wypadkiem*
            z możliwością wyboru 20% albo 30% sumy ubezpieczenia określonej w umowie.

            * nieszczęśliwy wypadek - występuje w sposób nagły, natychmiastowy i nieprzewidywalny; wbrew woli poszkodowanego; powodujący trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego lub jego śmierć.
          • "Galeria na piętrze" przedstawia...

          • "Galeria na piętrze" otworzyła dziś pierwszą w w tym roku wystawę pokonkursową. Prace "Owoce i warzywa" zaprezentowały dzieci z klas I-III. Opiekę nad galerią sprawują panie: Bogusława Kruk i Urszula Chmielewska.
            Zdjęcia - w galerii.
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

          • W dniu dzisiejszym o godz. 9.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010. Na placu przed szkołą zebrali się wszyscy uczniowie, wielu rodziców (szczególnie uczniów klas I) oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Obecny rok szkolny to przede wszystkim prace związane z reformą programową, realizacja 2 projektów Socrates - Comenius (w jednym jesteśmy szkołą koordynującą, w drugim szkołą partnerską). Już w październiku zawitają w naszej szkole nauczyciele ze szkół z Litwy, Grecji, Turcji i Słowenii. Stowarzyszenie Przyjaciół Trójki pozyskało fundusze na realizację programu English Teaching, który finansuje Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie podpisane zostaną umowy dotyczące realizacji projektu e-Szkoła. Tak więc rok zapowiada się pracowicie. Na dniach zostanie oddane do użytku nowe boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią z tworzyw sztucznych. Wszystkim uczniom życzymy jak najlepszych wyników w nauce oraz spełniania swoich marzeń, rodzicom - zadowolenia ze swoich pociech a nauczycielom i pracownikom szkoły - zdrowia i wytrwałości.
          • Dofinansowanie do zakupu podręczników.

          • W tym roku - podobnie jak w poprzednich - istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do zakupu podręczników dla uczniów klas I-III na rok szkolny 2009/2010.
            Dofinansowanie mogą uzyskać uczniowie pochodzący z rodzin, w których dochód na członka rodziny nie przekracza kwoty 351 zł netto miesięcznie oraz uczniowie pochodzący z rodzin, w których dochód przekracza ww kwotę, a w rodzinie występuje np. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania itp. na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczeń uczęszcza.
            Planowana wysokość dofinansowania jest zróżnicowana i kształtuje się następująco:
            dla uczniów klas I szkoły podstawowej - do kwoty 150 zł
            dla uczniów klas II szkoły podstawowej - do kwoty 150 zł
            dla uczniów klas III szkoły podstawowej - do kwoty 170 zł
            Rodzice (prawni opiekunowie, rodzice zastępczy) składają wniosek o dofinansowanie do dyrektora szkoły, w której dziecko będzie uczyło się w roku szkolnym 2009/2010 (do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów lub zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej lub - w uzasadnionych przypadkach - oświadczenie o wysokości dochodów).
            Wnioski należy składać niezwłocznie, nie później niż do dnia 25 sierpnia 2009 r.
            Dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie przyznania pomocy. Wypłaca pieniądze na podstawie rachunków lub dowodu zakupu.
          • Ostatni dzwonek

          • W dniu 19 czerwca uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się w sali chojnowskiego MOKSiRu. Uroczystość ta rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów klas VIa. Potem było ślubowanie, wręczanie nagród dla najlepszych uczniów, podziękowania. Na zakończenie grupa teatralna Aja pod kierunkiem p. Anny Pauch przedstawiła sztukę o szukaniu szczęścia i radości. Klasa VIb zasadziła również przy szkole drzewko jako pamiątkę po swoim pobycie w szkole.
            I zaczęły się wakacje...
            Zdjęcia - w galerii.
          • Nagrody, nagrody...

          • W przedostatnim dniu nauki w szkole uczniowie wzięli udział w apelu, na którym wręczane były nagrody i wyróżnienia za konkursy, turnieje, udział w kołach zainteresowań, pracę w samorządzie uczniowskim itp... Na apelu obecny był również policjant z chojnowskiego komisariatu, który przypomniał uczniom o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu i zasadach korzystania z dróg publicznych. A na zakończenie - kabaret klasy VIa.
            Zdjęcia - w galerii.
          • Wycieczka do Berlina

          • W dniach 9-10 czerwca uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców zwiedzali Berlin. Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Piróg, a wzięli w niej udział uczniowie klas V i VI. Mogli oni zwiedzić m.in. Muzeum Pergamon, Instytut Humboldta, budynek Bundestagu i wiele innych ciekawych rzeczy.
            Zdjęcia - w galerii.
          • Zasady korzystania z czterokołowych motocykli (quadów)

          • Co prawo mówi o korzystaniu z czterokołowych motocykli?
            Czy dzieci mogą nimi jeździć?

            Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów, pojazdy te powinny spełniać wymagania techniczne stosowane do motocykli trójkołowych kategorii L5e, chyba że przepisy dotyczące homologacji stanowią inaczej. Jeżdżąc takim pojazdem należy spełniać takie wymagania techniczne jak przy poruszaniu się motocyklem, tj. należy używać hełmów ochronnych. Quady poruszające się po drogach publicznych muszą być zarejestrowane, posiadać tablice rejestracyjne, mieć aktualne ubezpieczenie OC pojazdu.
            Obojętnie gdzie używa się quada - czy na drodze publicznej i niepublicznej - posiadacz pojazdu ma obowiązek ubezpieczyć pojazd. Ponadto kierujący powinien posiadać uprawnienia do kierowania. Zgodnie z art. 88 ustawy prawo o ruchu drogowym, do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla, uprawnia prawo jazdy kategorii B1. Jest ona niższej rangi niż kat B, więc posiadanie kat. B uprawnia też do kierowania wspomnianym pojazdem. Jeżeli quad będzie zarejestrowany jako motorower, osoba pełnoletnia, czyli taka, która skończyła 18 lat nie musi posiadać uprawnień do kierowania motorowerem, jednakże osoba w wieku od 13 do 18 lat powinna posiadać kartę motorowerową.
            Tak więc również na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez ich pociechy. Dziecko do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej. Nie ma natomiast bezpośredniego zakazu kierowania pojazdem poza drogą publiczną. Jednak należy pamiętać o art. 1 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym, który odnosi się do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, gdzie ustawodawca określa, że przepisy stosuje się, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. Dziecko w wieku do 10 lat nie może kierować quadem nawet poza drogą publiczną, gdyż według dyspozycji art. 1 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym, kierowanie przez nieletniego takim pojazdem zagrażać może jego bezpieczeństwu, jak również bezpieczeństwu innych osób. Dziecko w tym wieku z pewnością nie jest sprawne pod względem fizycznym ani psychicznym by kierować takim pojazdem. Jednak jak dobrze wiemy małego quada, motorynkę czy niewielki skuter dzieci dostają nawet na komunię. Używają ich za przyzwoleniem i wiedzą swoich rodziców czy też opiekunów, jednak bardzo często bez opieki.
            W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia w wyniku kierowania takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych dorosłych, osoby te narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności
            Jeżeli chodzi o jazdę po lasach – ustawa o lasach dopuszcza ruch pojazdów silnikowych, zaprzęgowych i motorowerów w lesie, tylko po drogach publicznych, natomiast poruszanie się pojazdami po drogach leśnych jest dozwolone tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych ścieżkach. Nie stosowanie się do tych zasad może skutkować nałożeniem grzywny przez uprawnione do tego służby.

            Dyrektor Wydziału Nadzoru Kształcenia
            Podstawowego, Gimnazjalnego i Specjalnego
            Maria Kramarczyk
          • Dzień szkoły bez przemocy.

          • Podobnie jak w poprzednim roku szkolnym nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim programie "Szkoła bez przemocy". Program prowadzony jest przez pedagoga szkolnego - p. Heleną Malak-Fotiadis. Podsumowaniem tegorocznej akcji był organizowany w całej Polsce, w szkołach, które uczestniczą w tej akcji - "Dzień Szkoły bez Przemocy". Uczniowie klas V i VI wzięli udział w prezentacji dotyczącej jak współpracować i zjednoczyć społeczność szkolną wokół tej ważnej sprawy.
          • Wycieczka klasy IIIb do Książa.

          • 5 czerwca klasa IIIb wraz z wychowawczynią - p. Mirosławą Spes i częścią rodziców odwiedziła okolice Wałbrzycha. Dzieci zwiedziły zamek w Książu oraz pobliską palmiarnię.
            Zdjęcia - w galerii.
          • Dni Chojnowa

          • W ramach obchodów Dni Chojnowa nasza szkoła brała udział w tradycyjnym korowodzie rozpoczynającym te dni. Oprócz naszych uczniów dużą mocną grupę stanowili też ich rodzice. Nasi uczniowie brali też udział w podsumowaniu programu "Zatańcz z nami" razem ze swoimi koleżankami i kolegami z obu chojnowskich gimnazjów.
            Relacja zdjęciowa - w galerii. Do pobrania również film z "Zatańcz z nami".
          • Wystawa w chojnowskim muzeum.

          • Jak co roku - w ramach obchodów Dni Chojnowa (VII Festiwalu Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego) w muzeum odbyło się otwarcie wystawy chojnowskich plastyków. Wśród prac artystów znalazły się również prace naszych nauczycielek: p. Bogusławy Kruk, p. Anny Pauch i p. Grażyny Wróbel. Wystawę można oglądać do końca lipca.
            Zdjęcia z otwarcia wystawy w naszej galerii zdjęć.
          • Zatańcz z nami...

          • Podczas zbliżających się Dni Chojnowa odbędzie się podsumowanie akcji - "Zatańcz z nami". Nasi uczniowie razem z uczniami dwóch chojnowskich gimnazjów zatańczą na rynku wspólny taniec. Próby szkolne wypadły bardzo interesująco.
            Zdjęcia z prób - w galerii.
          • Kolejne wycieczki

          • Czerwiec również zaczął się od wyjazdów wycieczkowych. Nasi uczniowie z klas IIIa i IVb pod opieką wychowawców zwiedzali Szczeliniec i twierdzę w Kłodzku, natomiast dzieci z klas II odbyły wycieczkę-pielgrzymkę do Barda Śląskiego i Sanktuarium Marii Śnieżnej pod opieką wychowawców, siostry Doroty i księdza Artura.
            Zdjęcia - w galerii.
          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • Jak co roku nasi uczniowie pod opieką p. Heleny Malak - Fotiadis brali udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Etap gminny zakończył się sukcesem naszych dwóch uczniów: 1 miejsce zajął Adam Kopeć a 2 - Krzysztof Bałaj - obaj z klasy VIa. Na etapie powiatowym większą wiedzą wykazał się Krzysie zajmując w Legnicy 1 miejsce a Adam - drugie. Na etap wojewódzki do Miękini pojechał więc Krzysiek. Po części pisemnej zajmował pierwsze miejsce, by w ostatecznej ustnej rozgrywce zająć wysokie miejsce trzecie. Gratulacje dla Krzyśka, Adama oraz p. Heleny Malak -Fotiadis.
            Zdjęcia z etapu wojewódzkiego w galerii.