Cel procedury:
1. Ustalenie zasad funkcjonowania szkoły w strefie „zielonej” i wyznaczenie sposobów postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie pandemii COVID -19
2. Zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 wśród dzieci, ich rodziców oraz pracowników szkoły.
Uczestnicy postępowania:
Rodzice/prawni opiekunowie oraz osoby upoważnione do odbioru dziecka
Uczniowie
Nauczyciele
Pracownicy niepedagogiczni
Dyrektor szkoły
§ 1
Organizacja zajęć w szkole
- Od 1 września 2020 r. uczniowie wszystkich biorą udział w zajęciach stacjonarnych w szkole.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Informacje o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środków dezynfekcyjnych umieszczone są przy wejściu do budynku szkoły, toaletach oraz tablicach ogłoszeń w szkole.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły zachowując zasady:
- jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W szkole nie mogą przebywać osoby z zewnątrz za wyjątkiem niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych).
- Uczniowie wchodzą do szkoły różnymi wejściami: klasy I-III wejściem od strony dużego placu, uczniowie rozpoczynający zajęcia w małym budynku – wejściem w małym budynku oraz wejściem z małego placu przy sali gimnastycznej, uczniowie rozpoczynający zajęcia w sali gimnastycznej – wejściem głównym, pracownicy szkoły – wejściem głównym.
- Szkoła w miarę możliwości organizuje zajęcia z różnymi porami rozpoczynania ich w godzinach porannych – zgodnie z ustalonym planem lekcji.
- Uczniowie z klas I-III w miarę możliwości przebywają w wyznaczonej, stałej sali. Wyjątkiem są zajęcia komputerowe, na które uczniowie przechodzą do wyznaczonych sal komputerowych oraz zajęcia wychowania fizycznego (na świeżym powietrzy lub sali gimnastycznej).
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Nauczyciele zobowiązani są do usunięcia z sal lub uniemożliwienia dostępu do przedmiotów i sprzętów znajdujących się w salach, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczniowie posiadają własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym uczniów, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia w poszczególnych salach mają zadbać o wietrzeniu sal co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeby również podczas zajęć.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Nauczyciele wychowawcy oraz nauczyciel prowadzący zajęcia z poszczególnymi klasami mają zadbać o korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu uczniów na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia, w tym zajęcia wychowania fizycznego i sportowe, w których nie można zachować dystansu, powinni zwracać uwagę na zachowanie dystansu społecznego. Należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczniowie nie powinni zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel prowadzący zajęcia z takimi uczniami mają dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Przy korzystaniu z szafek uczniowskich w szatni uczniowie klas IV-VIII wchodzą do szatni z zachowaniem ograniczeń ilościowych (najwyżej 2 klasy na raz) oraz korzystają ze środka dezynfekcyjnego umieszczonego przy wejściu do szatni.
- Wszystkich przebywających na terenie szkoły obowiązuje zachowanie dystansu społecznego (1,5 m). W przypadku niemożności zachowania dystansu obowiązuje stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia)
Zasady organizacji świetlicy szkolnej.
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
- Na podstawie złożonych przez rodziców/prawnych opiekunów deklaracji, dyrektor wyznacza godziny przebywania i odbioru uczniów.
- W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Wychowawcy świetlicy pamiętają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w czasie epidemii, o wietrzeniu pomieszczeń świetlicy nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania w niej dzieci, w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po dezynfekcji.
§ 2.
Zasady bezpiecznego zachowania się w budynku szkoły
- Pracownik przychodzi do pracy zdrowy, bez jakichkolwiek objawów choroby.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do samoobserwacji i pomiaru temperatury.
- W przypadku podejrzenia zakażenia chorobą zakaźną lub COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka, bóle mięśni, bóle brzucha) pozostają w domu i zawiadamiają o tym fakcie dyrektora szkoły.
- W przypadku stwierdzenia objawów choroby, choroby zakaźnej lub COVID-19 w godzinach świadczenia pracy pracownik ma obowiązek niezwłocznego udania się do gabinetu pielęgniarki i telefonicznego powiadomienia dyrektora szkoły.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z szkoły dezynfekują ręce płynem do dezynfekcji.
- Regularnie myją i odkażają ręce płynem dezynfekującym.
- Pracownicy dbają o zachowanie dystansu społecznego między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący minimum 1,5 metra.
- Każdorazowo po kontakcie z osobą zewnętrzną pracownik ma obowiązek zdezynfekowania rąk.
- Często myć ręce zgodnie z instrukcją.
- Wszyscy pracownicy szkoły muszą ponadto stosować i przestrzegać podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia.
- Stosować zasady ochrony podczas kaszlu i kichania zakrywając usta i nos łokciem.
- Unikać dotykania oczu, nosa i ust.
§3.
Obowiązki nauczycieli
- Nauczyciele pracują stacjonarnie.
- Wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole, dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz powyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku.
- Wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole, dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz powyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku.
- Prezentują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji umieszczonych w widocznych miejscach w szkole.
- Prowadzą profilaktykę prozdrowotną ze szczególnym zwróceniem uwagi na częstotliwość mycia rąk, zasłaniania ust i nosa podczas kichania i kaszlu, niedotykania ust, nosa i oczu oraz bezwzględnie monitorują poprawność stosowania przez dzieci wprowadzonych instrukcji.
- W pierwszych dniach września pozyskują od rodziców/opiekunów aktualne numery telefonów kontaktowych w celu zapewnienia skutecznej komunikacji w sytuacjach tego wymagających.
- Dokonują pomiarów temperatury ciała ucznia w razie zauważenia u niego jakichkolwiek objawów choroby.
- Są zobowiązani do zwracania uwagi na przestrzeganie zasady bezpiecznej odległości dziecka od dziecka i nauczyciela/pracownika sprzątającego podczas: zabaw dowolnych, zabaw ruchowych, zajęć edukacyjnych, posiłków, pobytu w toalecie.
§ 4
Obowiązki pracowników obsługi
- Wykonują codzienne prace porządkowe we wzmożonym reżimie sanitarnym, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych oraz sanitariatów i ich wyposażenia.
- Dezynfekują toalety, umywalki i wszelkie przedmioty w toalecie minimalizując ryzyko zakażenia poprzez dotyk co najmniej raz dziennie w trakcie trwania zajęć.
- Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie co najmniej raz dziennie w trakcie trwania zajęć.
- Po zakończeniu pracy oddziału wietrzą sale zajęć, dezynfekują zabawki, wszelkie wyposażenie, blaty stołów, regały, krzesła, drzwi wraz z klamkami, podłogi ciągów komunikacyjnych oraz powierzchnie płaskie tych ciągów, parapety, listwy przypodłogowe.
§ 5
Zasady bezpiecznego wydawania posiłków
- Wszystkie posiłki dla dzieci przebywających w placówce, są przygotowywane w szkolnej kuchni.
- Na teren kuchni obowiązuje zakaz wstępu osobom postronnym.
- Organizacja żywienia w szkole, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego oraz dodatkowo wytycznym Głównego Inspektora Sanitarnego, w tym zachowania odległości pomiędzy stanowiskami pracy, a w przypadku braku takiej możliwości przestrzegania stosowania środków ochrony osobistej, częstego odkażania dłoni oraz szczególnie drobiazgowego utrzymania wysokiej higieny powierzchni, sprzętów i dezynfekcji stanowisk pracy.
- Personel kuchenny oraz intendent powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Posiłki wydawane są zgodnie z grafikiem ich wydawania uwzględniając zasadę wspólnego spożywania posiłków przez rówieśników z danej klasy.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
- Posiłki oraz sztućce wydawane są przez pracowników obsługi kuchni.
- Stoliki i powierzchnie płaskie kuchni i stołówki dezynfekowane są przez pracowników kuchni przynajmniej raz dziennie.
§ 6
Zadania i obowiązki rodziców
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 w szkole oraz bezwzględnie ich przestrzegają.
- Przyprowadzają/posyłają do szkoły wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Zobowiązani są do podania aktualnych numerów telefonów kontaktowych w celu zapewnienia skutecznej komunikacji w przypadku zaistnienia takiej konieczności.
- Rodzice/opiekunowie muszą wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w gabinecie pielęgniarki z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i rodzice/opiekunie zostaną zobowiązani do pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
§ 7
Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2
- Dyrektor placówki wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (gabinet pielęgniarki oraz pomieszczenie monitoringu na odizolowanie doraźne).
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Sporządza się listę osób przebywających w tym samym czasie w miejscu/miejscach szkoły, w których przybywała osoba podejrzana o zakażenie.
- W przypadku zaobserwowania niepojących objawów u ucznia szkoły nauczyciel przeprowadza ucznia do gabinetu pielęgniarki, następnie powiadamia dyrektora szkoły o podejrzeniu zakażenia. Dyrektor zawiadamia jednostkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz rodziców dziecka o zaobserwowanych objawach chorobowych i podejrzeniu wystąpienia zachorowania na COVID-19.
- . O zaistniałej sytuacji informuje również pozostałych rodziców dzieci.
- Pomieszczenia, w których przebywał dziecko są jak najszybciej dezynfekowane.
Numery telefonów:
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy - tel: 76 72 45 310 lub 600 312 142),
Oddział zakaźny - Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, Oddział Chorób Zakaźnych, Adres: ul. Jeleniogórska 4, 59-700 Bolesławiec, Telefon: 75 738 01 20
Numery alarmowe: 999 lub 112
§ 8
§ 9.
Postanowienia końcowe
1. Z treścią niniejszej procedury zapoznaje się pracowników i rodziców/prawnych opiekunów uczniów.
2. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem 22.08.2020 roku .
3. Procedury obowiązują do odwołania.
Dyrektor Szkoły
Mariusz Szklarz
Załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 14/20 z dnia 21 sierpnia 2020 r.
……………………………………………………………………………………………………………………………
(Imię i nazwisko rodziców/ prawnych opiekunów)
DEKLARACJA RODZICA
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że zapoznałem/łam się z treścią Procedury bezpieczeństwa Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnowie w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju
Zobowiązuję się bezwzględnie przestrzegać Procedurę bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej nr 3 w Chojnowie w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju.
Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała, jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu.
Dziecko nie jest/jest (niewłaściwe skreślić) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.
Oświadczam, że jestem w pełni świadoma/y, że pomimo zachowania przez Szkołę Podstawową nr 3 w Chojnowie wszelkich standardów i wytycznych sanitarnych, istnieje ewentualne ryzyko zakażenia mojego dziecka, jak i członków mojej rodziny oraz osób najbliższych koronawirusem (COVID-19) w związku z posłaniem mojego dziecka do szkoły.
Aktualne numery telefonów kontaktowych:
- …………………………………………………………………………………………………………………
- …………………………………………………………………………………………………………………
- …………………………………………………………………………………………………………………
…….……………………….………………………………………..
(podpis rodziców/prawnych opiekunów
Załącznik nr 3 do Zarządzenia nr 14/20 z dnia 21 sierpnia 2020 r.
…………………………………………………………………………………………………………………………
(Imię i nazwisko pracownika)
OŚWIADCZENIE PRACOWNIKA
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że zapoznałem/łam się z treścią Procedury bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej nr 3 w Chojnowie w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju
Zobowiązuję się bezwzględnie przestrzegać postanowień Procedury bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej nr 3 w Chojnowie, w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego, związanego ze stanem epidemicznym w kraju.
Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu
Oświadczam, że jestem w pełni świadoma/y, iż pomimo zachowania przez Szkołę Podstawową nr 3 w Chojnowie, wszelkich standardów i wytycznych sanitarnych, istnieje ewentualne ryzyko zakażenia koronawirusem (COVID-19) siebie, jak i członków najbliższej rodziny.
…….……………………….………………………………………..
(podpis Pracownika)